Płock: wystawa misyjna o biskupie Janie Wosińskim
11 czerwca 2012 | 19:04 | eg Ⓒ Ⓟ
Wystawę poświęconą misyjnej działalności śp. biskupa Jana Wosińskiego, biskupa pomocniczego w Płocku w latach 1962-1991 oglądać można w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Wśród eksponatów znajdują się pamiątki przywiezione przez byłego dyrektora krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych z podróży misyjnych na inne kontynenty.
Wystawę o misyjnej działalności bpa Jana Wosińskiego zwiedzać można w płockim WSD. Została ona przygotowana z okazji 50. rocznicy święceń biskupich byłego wieloletniego biskupa pomocniczego w Płocku. Na wystawie znalazły się m.in. pamiątki z konsekracji, takie jak ornat czy mitra oraz archiwalne zdjęcia.
Ponadto ważne miejsce na wystawie zajmują eksponaty przywiezione przez hierarchę z podróży misyjnych, które odbył jako dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Pochodzą one z tak odległych krajów jak Brazylia, Argentyna, Paragaj, Republika Południowej Afryki, Zambia i Tanzania.
„Chcieliśmy tą wystawą przypomnieć sylwetkę naszego biskupa, który po soborze Watykańskim II rozszerzał idee misje w Polsce i za granicą” – mówi kleryk Przemysław Matuszewski, prezes Koła Misyjnego w WSD, które przygotowało wystawę.
Bp Jan Wosiński (1914-1996) w latach 1962-1991 był biskupem pomocniczym w Płocku oraz administratorem apostolskim diecezji płockiej w latach 1962-1964. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1939 z rąk bł. bpa Leona Wetmańskiego, podczas II wojny światowej uczestniczył w powstaniu warszawskim. Po wojnie pełnił funkcję ojca duchownego i profesora Seminarium Duchownego w Płocku. W roku 1962 przyjął sakrę biskupią z rąk ks. kard. S. Wyszyńskiego. Był koordynatorem działalności misyjnej kościoła w Polsce, pełnił funkcję dyrektora Papieskiej Unii misyjnej duchowieństwa, a w latach roku 1970-1991 był dyrektorem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.