Beskidy: 31. Rajd Górski na Groń Jana Pawła II
11 czerwca 2012 | 14:23 | rk Ⓒ Ⓟ
Ponad tysiąc osób uczestniczyło 10 czerwca w 31. Ogólnopolskim Rajdzie Górskim „Szlakami Jana Pawła II” na szczyt u podnóża Leskowca w Beskidzie Małym. Kulminacyjnym momentem wydarzenia na Groniu Jana Pawła II była Msza św. dziękczynna za wyniesienie papieża-Polaka na ołtarze. Liturgii przewodniczył ks. prałat Stanisław Czernik, proboszcz parafii pw. św. Macieja w Andrychowie.
W uroczystym zakończeniu rajdu wzięli udział turyści ze Śląska i Małopolski oraz innych zakątków Polski. Na szczyt dotarły drużyny pielgrzymów z m.in. Katowic, Inwałdu, Radlina, Kaczyny, Tarnowskich Gór, Miasteczka Śląskiego, a nawet z Czech. Po nabożeństwie rozstrzygnięto oficjalnie konkurs wiedzy o papieżu-Polaku oraz konkurs rysunkowy "Wędrówki Jana Pawła II". Setki osób otrzymały pamiątkowe odznaki turystyczne, a najliczniejsze grupy pamiątkowe puchary.
Groń Jana Pawła II (890 metrów n.p.m.) to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię papieża Polaka. W latach swego dzieciństwa i młodości Karol Wojtyła wielokrotnie na szczyt przychodził z pobliskich Wadowic. Pomysłodawcami i inicjatorami stworzenia tu kaplicy byli kilkanaście lat temu Stefan i Danuta Jakubowscy z Andrychowa. Dzięki ich staraniom szczyt dawnej Jaworzyny otrzymał nazwę „Groń Jana Pawła II”.
W kaplicy stoi fotel, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 r., a także podarowane przez niego różańce. Nieopodal znajduje się Droga Krzyżowa z rzeźbionymi stacjami, kilka mniejszych kapliczek, dzwonnica i pomnik Jana Pawła II. W kaplicy cyklicznie odprawiane są Msze św. Od roku są tu także obecne relikwie błogosławionego papieża.
Beskidzkie "sanktuarium" stanowi wotum za ocalenie papieża. Dlatego ma symboliczne wymiary – 13 na 5 metrów – nawiązujące do daty zamachu na życie Jana Pawła II (13 maja 1981 roku). We wrześniu 1995 roku kaplicę poświęcił biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.