Obchody 20-lecia istnienia archidiecezji i metropolii białostockiej i Marsz Żywej Wiary
11 czerwca 2012 | 14:15 | tm Ⓒ Ⓟ
Uroczystą Mszą św. na Placu Opatrzności Bożej przed kościołem Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku pasterze i wierni dziękowali 10 czerwca za 20 lat istnienia archidiecezji i metropolii białostockiej. Eucharystia zakończyła trwające od tygodnia obchody jubileuszowe. Poprzedził ją Marsz Żywej Wiary, który przeszedł sprzed archikatedry do miejsca celebry.
Mszy św. przewodniczył abp Edward Ozorowski, koncelebrowali prymas senior kard. Józef Glemp, abp Stanisław Szymecki, emerytowany metropolita białostocki, biskupi z Łomży – bp Janusz Stepnowski i bp Stanisław Stefanek, bp Tadeusz Bronakowski, bp Romuald Kamiński z Ełku, delegaci biskupa drohiczyńskiego oraz kilkudziesięciu kapłanów.
Na uroczystości obecni byli przedstawiciele Kościoła prawosławnego wraz z abp. Jakubem, kapituły archidiecezji białostockiej, Karolina Kaczorowska – wdowa po prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim, reprezentanci władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych, parlamentarzyści, rektorzy białostockich wyższych uczelni, służby mundurowe, bractwa kurkowe, Zakon Rycerzy Grobu Bożego oraz profesorowie i alumni seminarium duchownego, siostry zakonne i liczni wierni.
W homilii kard. Józef Glemp podkreślał, że podział administracyjny Kościoła w Polsce dokonany przez Jana Pawła II przed dwudziestu laty, był niezwykle ważny nie tylko od strony zewnętrznej, ale dlatego, iż dotykał samej istoty Kościoła. „Kościół ma swoje formy zewnętrzne właściwe dla świata, ale pod tymi formami kryje się potężny nurt duchowy, którego bijącym sercem jest Jezus Chrystus” – mówił.
Prymas Senior stwierdził, decyzje z 1992 r. wprowadzały nowy ład i porządkowały w polskim Kościele wiele sytuacji, które przedłużały się od lat powojennych. Wskazywał, że ów „ład i prządek” winien przekładać się na codzienne życie wiernych i duchownych w Polsce. Jego zaprzeczeniem jest grzech w wymiarze osobistym, rodzinnym i społecznym. „To on jest źródłem wszelkiego nieładu” – podkreślał ks. Prymas. Zachęcał zgromadzonych na dziękczynnej Eucharystii do walki z grzechem i słabościami, do zaufania Bogu, który nieustannie okazuje człowiekowi miłosierdzie.
Kard. Glemp przypomniał, że w walce z grzechem człowiek nigdy nie pozostaje sam. „Jest z nami Jezus Chrystus, któremu ufamy, jest Matka Boża Miłosierdzia, ta z Ostrej Bramy, która dopomaga nam w wysiłkach ku dobremu. Niech ona wyprasza, byśmy mogli w sposób jasny i uporządkowany służyć sobie nawzajem i żyć w zgodzie z własnym sumieniem” – mówił.
Kardynał wskazywał, że metropolia ma nie tylko wymiar administracyjny, ale jest „wielkim wezwaniem do nowej ewangelizacji, do takiego odczytania Ewangelii, by była ona słyszana w każdym miejscu i w każdym zakamarku ludzkiej duszy”.
„Jezu, ufam Tobie – to jest ta odpowiedź, jaką dała Matka Najświętsza i św. Faustyna. To jest ten akcent, który tutaj w Białymstoku tak mocno wybrzmiewa, który także dzięki ks. Sopoćce słyszany jest na różnych krańcach ziemi, szczególnie w tych zakątkach, gdzie tak wiele jest zniechęcenia i przygnębienia. Tam właśnie rodzi się nowa nadzieja i moc, tam człowiek dźwiga się z upadku do nowego życia” – mówił kard. Glemp.
Na zakończenie uroczystej Eucharystii abp Edward Ozorowski podziękował zgromadzonym i wszystkim diecezjanom za wspólną dziękczynna modlitwę oraz za to, że swoją wiarą i obecnością wciąż przyczyniają się do budowania piękna lokalnego Kościoła.
Arcybiskup dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania obchodów 20-lecia archidiecezji i metropolii białostockiej, szczególnie władzom miasta Białegostoku i służbom mundurowym.
Metropolita nie zapomniał o pielgrzymach, którzy przybyli z całej archidiecezji na Plac Bożej Opatrzności oraz tych, którzy przyszli w Marszu Żywej Wiary. Wszystkich zaprosił do budowania nowego 20-lecia Kościoła na Białostocczyźnie, „aby zawsze był przykładem, jak cały Kościół Powszechny, że jest jeden, święty, powszechny i apostolski”.
W sposób szczególny arcybiskup metropolita wyraził wdzięczność Prymasowi Seniorowi. „Każdy, kto będzie pisał historię Kościoła na Białostocczyźnie zanotuje, że w dniu dzisiejszym był tu kard. Glemp, reżyser Kościoła po II wojnie światowej” – mówił. „W sposób niezwykły ksiądz kardynał przedłuża w swojej osobie tę miłość do naszych wschodnich terenów, jaką miał jego poprzednik, kard. Stefan Wyszyński” – podkreślał abp Ozorowski. Życzył, by jeszcze przez wiele lat Prymas Senior mógł służyć Kościołowi jako jego Pasterz.
Dziękczynną liturgię muzyką i śpiewem ubogaciła Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Kazimierza Dąbrowskiego.
Archidiecezję Białostocką na mocy bulli "Totus Tuus Poloniae Populus", powołał dnia 25 marca 1992 r. papież Jan Paweł II, dokonują tym dokumentem reorganizacji metropolii i diecezji polskich. Rok wcześniej podczas pobytu w Białymstoku w ramach czwartej pielgrzymki do Ojczyzny Jan Paweł II ustanowił diecezją białostocką, a bp. Edwarda Kisiela mianował jej pierwszym biskupem. Rok później diecezja białostocka został podniesiona do rangi arcybiskupstwa i metropolii. W swoim 20-leciu istnienia archidiecezja ma już czwartego pasterza – arcybiskupa metropolitę Edwarda
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.