Abp Gądecki poświęcił sztandar gimnazjum katolickiego w Poznaniu
06 czerwca 2012 | 22:03 | bt Ⓒ Ⓟ
Sztandar Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. św. Stanisława Kostki poświęcił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św., której przewodniczył 6 czerwca. Uroczystość odbyła się w kościele św. Jana Kantego na Grunwaldzie w Poznaniu, w sąsiedztwie którego znajduje się ta prowadzona przez archidiecezję poznańską szkoła.
Metropolita poznański w homilii zwrócił uwagę cztery narożniki sztandaru, „które wskazują na cztery naczelne władztwa pewnych zasad, jakimi kieruje się zgromadzona pod sztandarem społeczność”. „Do tych czterech zasad zaliczamy wychowanie, wiedzę, mądrość i świętość” – wyjaśnił kaznodzieja.
Arcybiskup zaapelował również do nauczycieli tej katolickiej szkoły, aby mieli odwagę wychowywać mimo wszelkich trudności, jakie stwarza dzisiejszy świat. „Wychowanie jest bowiem fundamentalnym celem szkoły, a jego realizacja zależy głównie od odważnych i twórczych nauczycieli” – podkreślił.
Po poświęceniu sztandaru Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. św. Stanisława Kostki, dyrektor placówki ks. Piotr Kuś przekazał go w sposób uroczysty przedstawicielom uczniów prosząc, aby dobrze się nim opiekowali i byli godnymi reprezentantami szkoły. Uosabia on bowiem, jak przypomniał, Rzeczpospolitą Polską oraz szlachetne idee patrona szkoły.
„Już prawie pięć lat uczniowie naszej szkoły starają się wzrastać w Bogu i mądrości w myśl jej dewizy, którymi są słowa św. Stanisława Kostki: „Ad maiora natus sum” – do wyższych rzeczy zostałem stworzony. To hasło zostało też uwidocznione na naszym sztandarze dając nam tym samym nowy impuls do podążania ciągle wzwyż – wyjaśnił dyrektor powstałej w 2007 r. bezpłatnej i koedukacyjnej szkoły, której organem założycielskim jest archidiecezja poznańska.
Nowy sztandar gimnazjum z prawej strony ma wyhaftowane godło Rzeczpospolitej Polskiej – Orła Białego w koronie na czerwonym tle, natomiast na stronie lewej – godło szkoły z wizerunkiem jej patrona.
W czasie uroczystości abp Stanisław Gądecki przekazał również społeczności gimnazjum radosną wiadomość, że archidiecezja poznańska podpisała ugodę z władzami Poznania w sprawie VIII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Głogowskiej. W jej wyniku najpóźniej do 2016 r. tamtejsza szkoła musi opuścić należący do archidiecezji budynek, który będzie przeznaczony na siedzibę Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. św. Stanisława Kostki.
„Dziękuję Bogu, że po długich i ciężkich bojach dotarliśmy do końca tej sprawy” – stwierdził abp Gądecki wyjaśniając, że wybrano taką wersję ugody, która będzie najtańsza i dla miasta i dla archidiecezji. Obie strony powracają więc do swoich budynków i nie będą musiały płacić sobie nawzajem czynszów.
Metropolita zaznaczył jednocześnie, że ma nadzieję, iż po remoncie budynek szkoły przy ul. Głogowskiej i znajdujący się naprzeciwko kościół pw. Matki Bożej Bolesnej, będą tworzyć całość, tak jak zostało to zamierzone przez założyciela tamtejszej placówki ks. Czesława Piotrowskiego. „Wracamy po prostu do jego zamysłu” – przyznał abp Gądecki.
Przypomnijmy, że w 1926 r. ks. Czesław Piotrowski, wikariusz w parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu i jednocześnie dyrektor założonej przez siebie Szkoły Przygotowawczej, nabył na swoją własność grunty z myślą o wybudowaniu budynku szkoły naprzeciw kościoła przy ul. Marszałka Focha (obecnie ul. Głogowska). W 1927 r. rozporządzenie Ministerstwa Wychowania Religijnego i Oświecenia Publicznego nadało placówce, której właścicielem i dyrektorem był ks. Piotrowski, pełne prawa gimnazjum państwowego typu humanistycznego. Po reformie szkolnictwa w 1931 r. ośmioklasowe gimnazjum męskie przekształciło się w Prywatne Gimnazjum Męskie im. Adama Mickiewicza.
W 1939 r. działalność gimnazjum została zawieszona, a w budynek przejął okupant hitlerowski. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 r., do budynku szkoły wprowadziła się Milicja Obywatelska, a w1956 r. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu wydało orzeczenie o wywłaszczeniu nieruchomości będącej własnością nominalną ks. Piotrowskiego, które zostało unieważnione w 2006 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.