Katowice: pochowano prochy marszałka Konstantego Wolnego
06 czerwca 2012 | 20:55 | ksas Ⓒ Ⓟ
„Niech pamięć o panu trwa przez pokolenia i wyraża się w naśladowaniu postaw – służby i poświęcenia, dyspozycyjności, w uczciwości i patriotyzmie” – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc 6 czerwca w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach, podczas uroczystości ponownego pochówku prochów byłego marszałka Sejmu Śląskiego, zmarłego 72 lata temu we Lwowie Konstantego Wolnego. „Do takiej formy pamięci zobowiązani są szczególnie ci, którzy dziś na śląskiej ziemi sprawują jakąkolwiek władzę. Niech będzie zawsze służbą tutejszemu społeczeństwu, Śląskowi i Polsce” – dodał. Mszy św. przewodniczył arcybiskup senior Damian Zimoń. Homilię wygłosił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
„Pewnie w powstaniu z prochu ziemi trzeba szukać naturalnego związku człowieka z ziemią urodzenia – z ojcowizną. Ten związek uwypuklają jeszcze bardziej tereny pogranicza, gdzie człowiek musi mocno strzec swojej tożsamości i nie mniej zdecydowanie swojej ojcowizny” – stwierdził kaznodzieja. Zauważył, że z pewnością te uwarunkowania kształtowały życie, osobowość i myśl pierwszego marszałka sejmu śląskiego Konstantego Wolnego.
Przypominając niektóre fakty z życia zmarłego zwrócił uwagę, że kształcił się on na Uniwersytecie Wrocławskim. „W tym mieście kształciła się wówczas przyszła inteligencja Śląska, w tym także duchowni, przyszli duszpasterze Górnego Śląska. Łączyła ich w Towarzystwo Akademików Górnoślązaków polska świadomość narodowa i przynależność do Kościoła katolickiego” – zaznaczył.
Abp Skworc stwierdził, że w czasie, kiedy wspominamy 90. rocznicę przyłączenia Śląska do Polski, myślimy przede wszystkim o ludziach, którzy dokonali tego dzieła i podjęli się niełatwego zadania, wkomponowania górnośląskiej specyfiki w organizm Rzeczypospolitej. „Jednym z nich był niewątpliwie marszałek Konstanty Wolny, główny autor – jak się powszechnie przyjmuje – Statutu Organicznego Śląska – gwarantującego daleko idącą autonomię, uchwaloną przez Sejm Rzeczypospolitej w 1920 roku” – powiedział.
Charakteryzując marszałka Konstantego Wolnego metropolita katowicki mówił: „Wszystkie swe talenty, zalety umysłu i serca, oddał sprawie Śląska i jego przyszłości. Razem z Wojciechem Korfantym i wieloma innymi, wziął udział 'w trudach i przeciwnościach’ dla sprawy Śląska i jego mieszkańców, o których trudno tu szczegółowo mówić. Wszyscy wiemy, że były i przyniosły mu również wiele rozczarowań oraz duchowych cierpień”. Wskazał, że ten szlachetny Ślązak i gorliwy patriota nie miał trudności ani problemów z umieszczeniem ojcowizny na łonie ojczyzny, Polski. „W tym dziele odnajdywał najgłębszy sens życia, swoją życiową misję!” – zaakcentował.
„Panie marszałku Konstanty – tą Eucharystią dziękujemy dziś Bogu za pana życie, poświęcone sprawie doczesnej ojczyzny, Śląskowi i rodzinie. Czyny szły za panem przed Boży tron, Bogu dzięki, że pozostały też i żyją w pamięci kolejnych pokoleń” – mówił abp Skworc. Podziękował władzom państwowym i samorządowym za inicjatywę sprowadzenie do Polski prochów zmarłego marszałka.
Konstanty Wolny urodził się 5 kwietnia 1877 r. w Bujakowie koło Mikołowa. Był działaczem narodowym i społecznym na rzecz polskości Górnego Śląska, współpracownikiem Wojciecha Korfantego, współautorem współautorem Statutu Organicznego Województwa Śląskiego. Zaangażowany w akcję plebiscytową oraz przygotowanie powstań śląskich. W III Powstaniu Śląskim był zastępcą Wojciecha Korfantego. W 1922 r., po przyłączeniu Górnego Śląska do Polski, Wolny został wybrany Marszałkiem Sejmu Śląskiego. Piastując funkcję Marszałka, kierował się zasadą praworządności i tolerancji. Potrafił zachować własny sąd i niezależność w kwestiach politycznych. Był marszałkiem przez trzy kolejne kadencje, aż do roku 1935. We wrześniu 1939 roku wraz z falą uchodźców dotarł do Lwowa, gdzie był współzałożycielem Śląskiego Komitetu Uchodźców. Zmarł 9 listopada 1940 roku we Lwowie w wieku 63 lat i tam został pochowany. Jego szczątki odnaleziono i zidentyfikowano w grobowcu Ojców Jezuitów na Cmentarzu Janowskim. W Katowicach jego prochy spoczęły w rodzinnym grobowcu na cmentarzu przy ul. Francuskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.