Bielsko-Biała: papierowa mapa diecezji konkurencją dla GPS
04 czerwca 2012 | 18:43 | rk Ⓒ Ⓟ
Żaden GPS nie zastąpi tradycyjnej, papierowej mapy z zaznaczonymi granicami diecezji oraz kościołami i kaplicami – z takiego założenia wychodzą twórcy aktualnej mapy terenu diecezji bielsko-żywieckiej, wydanej okazji 20-lecia istnienia tej jednostki administracyjnej Kościoła. Mapa ma m.in. być pomocą dla turystów, którzy zobaczyć mogą na niej wszystkie kościoły i kaplice znajdujące się na terenie diecezji, w których odprawiane są Msze św.
Jak przypomina ks. Eugeniusz Burzyk, redaktor publikacji kurii diecezjalnej, na terenie diecezji jest wiele ośrodków wypoczynkowych, dlatego czasem turyści zastanawiają się, gdzie jest najbliższy kościół, w którym mogliby uczestniczyć we Mszy. „Wydana mapa jest uzupełnieniem naszej internetowej wyszukiwarki, która podaje godziny odprawiania niedzielnych Mszy św. we wszystkich kościołach diecezji bielsko-żywieckiej” – zauważa ks. Burzyk.
Zdaniem kapłana, choć GPS spełnia pożyteczną rolę jako asystent podróży, nie zastąpi zwykłej papierowej mapy, „dającej ogólne pojęcie o interesujących nas miejscach, do których się wybieramy”. „Mapa podaje nie tylko granice naszej diecezji, ale także pokazuje fragmenty diecezji, z którymi sąsiadujemy: archidiecezji katowickiej i krakowskiej, oraz Czech i Słowacji” – wyjaśnia duchowny przypominając, że diecezja bielsko-żywiecka podzielona jest na 22 dekanaty, z których każdy liczy ok. 10 parafii.
Ks. Burzyk przyznaje też, że mapa może pomocna w katechezie. „To dziwne, jednak czasem zdarza się, co prawda coraz rzadziej, że dzieci czy młodzież nie wiedzą na terenie jakiej diecezji mieszkają. Podczas ostatniej kolędy pewna osoba dziwiła się, że Bielsko-Biała jest siedzibą biskupa” – zauważa w rozmowie z KAI.
Przy korekcie mapy pracowało wielu kapłanów, łącznie z biskupem Piotrem Gregerem. Została wydana w stosunkowo małym nakładzie. Autorzy liczą się z ewentualnymi korektami i uwagami osób duchownych i świeckich, by w przyszłości wydać jeszcze dokładniejsze opracowanie. Ścienna mapa ze zdjęciami katedry i konkatedry oraz podobiznami patronów i związanych z diecezją świętych i błogosławionych, może być też ozdobą kancelarii parafialnych, szkolnych klas, a także prywatnych domów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.