Bp Nitkiewicz do prawników: Chrystusowa sprawiedliwość większa niż, uczonych w Piśmie
02 czerwca 2012 | 23:53 | apis Ⓒ Ⓟ
Chrystus uczył swoich uczniów, że ich sprawiedliwość musi być większa niż, uczonych w Piśmie – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 2 czerwca br. podczas spotkania integracyjno-formacyjnego środowiska prawniczego w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach.
Do pokamedulskiej pustelni przybyli pracownicy Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu z prezesem Robertem Pelewiczem, przedstawiciele Sądów Rejonowych, pracownicy tarnobrzeskich prokuratur oraz urzędów i instytucji prawno-sądowniczych.
Spotkanie rozpoczęła Msza św. w poklasztornej świątyni, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.
– Sprawiedliwość musi być skierowana ku rzeczywistemu dobru człowieka, ku jego zbawieniu, wolna od legalizmu, kultu prawa. Chrystus sam dał przykład takiej właśnie sprawiedliwości – zwrócił uwagę biskup sandomierski.
– Ponieważ jesteśmy uczniami Chrystusa, powinniśmy odzwierciedlać w naszym myśleniu i postępowaniu Jego sprawiedliwość. Inaczej nie naprawimy wyrządzonych szkód, nie podniesiemy nikogo z upadku, nie naprawimy świata – podkreślił biskup.
Po Eucharystii goście dyskutowali m.in. o wielu sprawach związanych z sytuacją ustawodawczą i sądowniczą w naszym kraju.
Zdaniem prezesa Roberta Pelewicza, spotkanie integracyjno-formacyjne prawniczego środowiska pozwala na refleksję nad zawodowym i prywatnym życiem w świetle wiary, a także nad tym jak wypełniane jest powołanie i powierzona misja.
– Podstawą naszego funkcjonowania i misji jest człowiek, obywatel, nad którego sprawą, sędzia, prokurator, radca prawny czy adwokat się pochyla. Dzięki tym sprawnie działającym sądom możemy rzetelnie, sprawiedliwie i możliwie szybko rozstrzygać konkretne sprawy. I dlatego ich obecność i działalność jest tak konieczna i potrzebna – mówił Pelewicz.
Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Rytwianach został poświęcony 27 września 1637 r. Pokamedulski, XVII-wieczny zespół klasztorny Pustelnia Złotego Lasu jest otwartym dla wszystkich, miejscem wewnętrznego wyciszenia oraz duchowego i fizycznego odpoczynku.
Pustelnia służy jako ośrodek rekolekcyjno-formacyjny, realizujący ideę "Salus per Silentium" ("Zdrowie przez Ciszę"). Bardzo często i chętnie przybywają tu kapłani z całego kraju na rekolekcje indywidualne i rekolekcje ciszy.
Pielgrzymom i turystom Pustelnia Złotego Lasu umożliwia m.in. zwiedzanie barokowego kościoła i galerii kamedulskiej oraz zapoznanie się z europejskim szlakiem kamedulskim. Klasztory kamedułów wyrosły na bazie Reguły św. Benedykta, założyciela zakonu benedyktyńskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.