Bp Libera: historię tworzą ludzie sumienia
01 czerwca 2012 | 13:17 | eg Ⓒ Ⓟ
„Historię tworzą ludzie, czasem słabi i grzeszni, którzy potrafią być ludźmi sumienia, współpracować z Bogiem, odpowiadać miłością na Jego miłość” – mówił bp Piotr Libera w katedrze płockiej. Przewodniczył w niej Mszy św. w intencji zarządu i pracowników spółki „Wodociągi Płockie”, z okazji 120-lecia jej działalności.
Ordynariusz płocki w homilii przypomniał, że uczestnikami Eucharystii są osoby, które „krzątają się przy wodzie – tajemniczym żywiole”, który zawsze przywodził ludziom na pamięć pragnienie Boga: „Warto przypomnieć, jak ważny wymiar ma woda w historii dziejów człowieka z Bogiem. Pięknie oddaje to modlitwa, którą kapłan odmawia, gdy rozpoczyna Eucharystię od pokropienia wiernych wodą. Modli się wtedy, że `prorocy zapowiedzieli wodę jako znak nowego Przymierza`, które Bóg miał zawrzeć z ludźmi”, przypominał bp Libera.
W swym słowie podkreślał, że za obecnością wody płynącej z kranów o każdej porze dnia i nocy stoją setki ludzi, którzy dbają o dostarczanie, dystrybucję wody, ciśnienie i czystość wody, o konserwację urządzeń: „To wy sprawiacie, że możemy gasić pragnienie i dbać o higienę osobistą. Jak ważne są to potrzeby i jak dobrze, że możemy się przyzwyczaić do tego, że są one rzetelnie i bez zakłóceń zaspokajane”, dziękował pracownikom „Wodociągów Płockich”.
Akcentował, że w czasie jubileuszu pragną oni „łączyć wdzięczność ludziom z wdzięcznością Temu, którego Opatrzność w tajemniczy sposób wszystkim kieruje”. Mówił, że tak wielkie ideały Ewangelii, jak służba, pełna oddania miłość, bezinteresowność, radość z dobrze spełnionego obowiązku, nie są dla pracowników przedsiębiorstwa pustymi słowami: „Umiecie wpisywać 120 lat swojej historii w dzieje Boga z ludźmi, a także w historię naszej Ojczyzny, Mazowsza i Płocka – historię, której ta katedra jest wymownym świadkiem”, zwracał się do obecnych w świątyni.
Bp Libera przypomniał także, że w słynnej „Monografii Płocka” płockiego błogosławionego abpa A. J. Nowowiejskiego można znaleźć obszerne opisy zaopatrzenia Płocka w wodę w ciągu wieków. Można tam m.in. przeczytać, że już 3 maja 1498 roku, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, w Krakowie, w obecności Andrzeja, arcybiskupa lwowskiego, i Jana Lubrańskiego, biskupa płockiego, król Jan Olbracht, przychylając się do prośby mieszczan płockich, nadał przywilej, na mocy którego zarząd miejski mógł rozpocząć budowę wodociągu” – „Wynika więc z tego, że historia płockich wodociągów jest o wiele dłuższa – liczy sobie bowiem prawie 515 lat”, policzył hierarcha.
W jubileuszowej Eucharystii w katedrze uczestniczyli pracownicy Spółki „Wodociągi Płockie”, z prezesem Markiem Naworskim i pozostałymi członkami zarządu. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił Płocki Chór Katedralny „Pueri et Puellae Cantores Plocenses”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.