Pelplin: seminarium duchowne pokazało: skąd się biorą księża?
27 maja 2012 | 16:45 | ks. is Ⓒ Ⓟ
W ramach X Bałtyckiego Festiwalu Nauki w dniach 25 i 26 maja można było zwiedzać Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie. Duchowną uczelnię odwiedzili gimnazjaliści, uczniowie szkół średnich, studenci a nawet osoby starsze. Odwiedzinom towarzyszyło hasło: „Skąd się biorą księża?”.
Podczas X Bałtyckiego Festiwalu Nauki, pelplińska bazylika katedralna oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie stały się najliczniej odwiedzanym kompleksem pocysterskiej spuścizny kulturowej Pomorza.
Już od wczesnych godzin przedpołudniowych w piątek Pelplin przyciągnął do siebie rzesze ludzi, gotowych dowiedzieć się, „skąd się biorą księża?”. Furtę Seminarium przekraczali: gimnazjaliści, uczniowie szkół średnich, a także studenci. Nie zabrakło również osób starszych. Dzięki zaangażowaniu wielu alumnów oraz księży moderatorów WSD zwiedzający mogli wejść w rytm życia i miejsca, które na co dzień są niedostępne zwiedzającym.
Można było wejść do kaplicy seminaryjnej, pokoi kleryków, na audytoria (sale wykładowe) czy zobaczyć przepiękne ogrody seminaryjne. Przybyli goście mieli także możliwość wysłuchania wykładu jednego z alumnów na temat Trójcy Świętej, przedstawionego za pomocą metody wykresograficznej autorstwa ks. prof. Franciszka Drączkowskiego, patrologa.
Oprowadzający poszczególne grupy klerycy odpowiadali na pytania. Pytano również o ich pasje, o to jak wygląda dzień alumna, jak mieszka się w tak wyjątkowej wspólnocie?
Dalsze kroki zwiedzających wiodły przez pełen zieleni, przecięty rzeką, ogród w kierunku Auli Magna, w której można było wysłuchać nietypowego koncertu. Jego wykonawcami byli klerycy z seminaryjnego zespołu muzycznego, którzy prezentowali swoje wokalno-instrumentalne talenty. Artystycznym wrażeniom towarzyszyła projekcja filmu z alumnami w roli głównej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.