Poznań: złoty jubileusz święceń kapłańskich
23 maja 2012 | 18:21 | bt Ⓒ Ⓟ
Podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej 27 maja w katedrze poznańskiej 12 kapłanów archidiecezji dziękowało Bogu za 50 lat posługi kapłańskiej i plony pracy duszpasterskiej. Eucharystii dziękczynnej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, który w imieniu Kościoła poznańskiego wyraził jubilatom wdzięczność za otrzymane w ciągu ostatniego półwiecza za ich pomocą od Chrystusa łaski.
„Składamy dziękczynienie Bogu za obecnych tu czcigodnych księży jubilatów, którzy przeżywszy 50 lat od swoich święceń kapłańskich pragną wyrazić Stwórcy wdzięczność za niewysłowiony dar kapłaństwa” – podkreślił na początku liturgii metropolita poznański, zwracając uwagę, że obecni w katedrze kapłani50 lat temu, owego niezapomnianego dla siebie dnia 27 maja 1962 r., nie zdawali sobie jeszcze sprawy, jak potoczą się koleje ich kapłańskiego życia.
„Dzisiaj natomiast dziękujemy także za te wszystkie osoby, które towarzyszyły jubilatom w ich drodze życiowej i potem także na drodze kapłańskiej, wszystkich tych, którzy zostali im powierzeni w przeznaczonych dla nich parafiach, którzy wspierali ich w szczególności modlitwą w trudach posługiwania kapłańskiego” – zaznaczył abp Gądecki.
Wiceprzewodniczący KEP przypomniał też trudne czasy socjalizmu i państwa totalitarnego, w których urodzili się i wzrastali kapłani oraz epokę wrogiego Kościołowi wojującego ateizmu i laicyzacji, w której przyszło sprawować im przez lata swoją posługę duszpasterską. Podkreślił jednocześnie, że był to okres wielkich wydarzeń dla naszej ojczyzny i Kościoła, wspominając choćby tylko peregrynację kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po Polsce, obrady Soboru Watykańskiego II, wybór na Stolicę Piotrową kard. Karola Wojtyły, dziś bł. Jana Pawła II i w końcu odzyskanie przez Polskę suwerenności po latach komunistycznej dyktatury.
„Dzisiaj jesteśmy natomiast świadkami przebudowy społeczeństwa, która wskaźnik wartości ekonomicznej bierze za jedyną zasadę porządkującą. Dzieje się obecnie coś podobnego, co miało miejsce w realnym socjalizmie” – zauważył kaznodzieja dodając, że „chrześcijaństwo jest tolerowane pod warunkiem, że nie próbuje umieścić się w sercu świata jako miara i wzorzec człowieczeństwa”.
„Wszystkie te wydarzenia wpisały się głęboko w wasze kapłańskie życie, czcigodni jubilaci” – stwierdził abp Gądecki, wskazując, że właśnie na tym historycznym tle rozwijała się ich cicha praca wikariuszowska, proboszczowska i dziekańska, praca w komisjach kurialnych, budowanie kościołów i tworzenie parafii, studia i kapelanie u sióstr, rozwijanie życia sanktuariów i apostolat Maryjny, a także troska o sztukę kościelną, a potem towarzyszący nieraz temu wszystkiemu krzyż cierpienia i choroby.
Kaznodzieja przypomniał również, że jubilaci przez ostatnie półwiecze byli uczestnikami wielu radości i cierpień, zawodów i ludzkich nadziei, pośród których starali się jako kapłani „ukazywać człowiekowi Boga jako ostateczny cel jego życiowego powołania”.
„Towarzyszyliście ludziom od początku ich życia na tym świecie aż po jego kres. Na was czekali chorzy i konający wierząc, że tylko wy możecie im pomóc w ostatecznym przejściu do Boga” – mówił arcybiskup życząc jubilatom, by nie tracili cierpliwej wytrwałości i nie ustawali w czynieniu dobra aż do końca życia.
„W ten jubileusz Kościół poznański łączy się z wami, składa dziękczynienie za otrzymane z waszą pomocą od Chrystusa łaski, prosi o dalsze wsparcie Ducha Świętego dla was, udziela wam swojego błogosławieństwa i błaga dla was o dalszą pomoc Bożą” – przekonywał pasterz archidiecezji poznańskiej zapewniając również o modlitwie za zmarłych kapłanów z tego rocznika.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.