Gdańsk: młodzi rekonstruują zabytkowy dach synagogi
23 maja 2012 | 16:33 | als Ⓒ Ⓟ
Młodzież w całego świata pracuje w Gdańsku nad rekonstrukcją – w skali 1 do 85 – XVII-wiecznego dachu synagogi z Gwoźdźca, która spłonęła w czasie wojny. Efekt prac będzie jedną z atrakcji galerii "Miasteczko" w powstającym Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Tymczasowy warsztat malarski rozłożony jest w salach gdańskiej synagogi przy ul. Partyzantów.
Jak wyjaśnia Łukasz Adamski z Muzeum Historii Żydów Polskich – "rekonstrukcja dachu jest w skali 1 do 85". – Musieliśmy go trochę pomniejszyć, gdyż inaczej nie zmieściłby się do budynku Muzeum, w którym będzie można go w przyszłości oglądać – powiedział.
W projekcie rekonstrukcji uczestniczą studenci, historycy, architekci i artyści z całego świata.
Wszystkie metody i techniki przy rekonstrukcji dachu są oryginalne. Na przykład barwniki są tylko naturalnego pochodzenia, mieszane z tłuszczem zwierzęcym wg przepisów odkrytych w kronikach historycznych. Wprawdzie synagoga spłonęła doszczętnie, lecz zachowały się jej zdjęcia.
Koordynatorka projektu Laura Brown z Hanshouse Studio opowiada, że dach synagogi pokryty był rysunkami zwierząt, kwiatów i arabeskami. Znalazły się tam też znaki zodiaku.
Prace nad rekonstrukcją dachu można obserwować codziennie w synagodze przy ul. Partyzantów 7 w Gdańsku. Jest ona dla wszystkich otwarta między godziną 9.00 a 17.00. Młodzi ludzie będą kończyć prace malarskie w pięciu miastach Polski. Rozpoczynają je w Gdańsku, potem pojadą do Sjeny, Kazimierza Dolnego, Szczebrzeszyna oraz Wrocławia. To wspólny projekt Muzeum Historii Żydów Polskich, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny oraz Hanshouse Studio.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.