Koszalin: rekolekcje dla kapłanów przed obchodami 40–lecia diecezji
15 maja 2012 | 14:03 | ks. dj Ⓒ Ⓟ
Wasi parafianie są umęczeni słowami, wszystko mają powiedziane w telewizji. W was chcą zobaczyć odnowione życie – przekonywał o. Antonello Cadeddu z Brazylii, który na zaproszenie bp. Edwarda Dajczaka głosił nauki rekolekcyjne dla kapłanów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Nauki formacyjne odbywają się przed obchodami 40-lecia powstania diecezji.
Ewangelizatorzy z Brazylii, ojcowie Enrique i Antonello – założyciele wspólnoty „Przymierze Miłosierdzia” – zostali zaproszeni przez biskupa diecezjalnego Edwarda Dajczaka na uroczystości 40–lecia powstania diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej. Zanim jednak spotkają się z diecezjanami na stadionie Gwardii w Koszalinie 19 maja, a dzień wcześniej z członkami ruchów i stowarzyszeń katolickich działających w diecezji na ich kongresie w kościele pw. Ducha Świętego, zostali poproszeni o przeprowadzenie rekolekcji dla kapłanów.
Pierwsza tura rekolekcji, w której wzięło udział 187 księży, rozpoczęła się w niedzielę 13 maja, a zakończy dziś, we wtorek 15 maja. Druga rozpocznie się we środę 16 maja i potrwa do piątku.
„Nie mam wątpliwości, że obchody 40–lecia powstania naszej diecezji już się rozpoczęły. Wasza obecność i przeżywane przez was rekolekcje są tego dowodem” – mówił do zgromadzonych kapłanów bp Dajczak. W rozmowie z KAI tłumaczył potrzebę przeprowadzenia rekolekcji skierowanych do duchownych przed rozpoczęciem diecezjalnego święta: "Wszyscy, bez wyjątku, potrzebują rekolekcji i ewangelizacji. Im bardziej powołani są do tego, by o Bogu mówić, tym częściej winni je odprawiać. To jest podstawowa prawda. Kapłani muszą wiedzieć, o Kim mówią. A powinni Go znać nie książek, tylko ze spotkania z Nim. Istota rekolekcji polega właśnie na tym, że się zatrzymujemy i pozwalamy Bogu, by uczynił to, co On chce" – wyjaśniał bp Dajczak.
"Przyjechali do nas ludzie z innego świata, z innej kultury i przywieźli świeżość – bez nawyków, które są dla nas charakterystyczne, bez zachowań, pozbawionych refleksji, bo właściwych dla danego świata. Często mogą już nie mieć treści, ale po prostu się ukształtowały przez lata. Co jakiś czas potrzeba nam świeżego powietrza. Ktoś, kto patrzy z zewnątrz ma inne spojrzenie. Żyjemy tą samą Ewangelią, ale ojcowie Enrique i Antonello mają inne doświadczenie. A ponieważ są ze wspólnoty dosyć radykalnej, która głosi Ewangelię i w biedzie materialnej, i duchowej – z ogromną otwartością serca – są dla nas szansą” – powiedział hierarcha.
Kapłani z wieloletnim stażem uczestniczący w rekolekcjach przyznają, że są wyjątkowe. W wygłaszanych konferencjach dominuje życzliwość i braterstwo. „Widać, że ojcowie naprawdę chcą nam pomóc. Powołują się na własne doświadczenie. Doskonale się uzupełniają. Wiele jest spontaniczności i radości. Wiele jest też mocy Ducha Świętego w ich mówieniu. Wracamy do korzeni naszego powołania” – opowiadają księża.
Bp Dajczak prosił w listach skierowanych do diecezjan, by obchody 40–lecia utworzenia diecezji były świętem modlitwy. Odmawiana przez duchownych i wiernych „Modlitwa za diecezję” rozpoczęła się w I niedzielę Adwentu. „Niezmiernie się cieszę, że mamy taką możliwość przeżycia rekolekcji przed uroczystościami. Nam, kapłanom jest to bardzo potrzebne. Ze zwielokrotnioną siłą modlimy się za naszych parafian i całą diecezję. Wierzę, że nasza nieobecność w parafiach na czas rekolekcji zaowocuje Bożymi dziełami” – mówi ks. Jarosław Aleksandrowicz.
Diecezja koszalińsko–kołobrzeska liczy 219 księży proboszczów (diecezjalnych i zakonnych) oraz 134 wikariuszy, pracujących w 210 kościołach parafialnych (10 w budowie), 361 kościołach filialnych i 95 punktach odprawiania Mszy św.. Na obszarze 14 640 km kwadratowych (cztery województwa: lubuskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie) służą 835 tys. katolików skupionych w 24 dekanatach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.