Ełk: dziękczynienie za 20 lat diecezji
12 maja 2012 | 19:41 | pz Ⓒ Ⓟ
Trwa dziękczynienie za dwadzieścia lat istnienia diecezji ełckiej. 12 maja w Ełku odbyły się główne uroczystości, na które składały się Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Diecezji Ełckiej, konferencja Ojca Jacka Salija, uroczysta Msza Święta dziękczynna pod przewodnictwem biskupa ełckiego Jerzego Mazura, agapa i koncert ewangelizacyjny.
Od godzin porannych osoby tworzące wspólnoty i ruchy kościelne gromadziły się w kościołach Ełku, na modlitwie, prezentacji ruchów, refleksji i wymianie doświadczeń. O godz. 14.00 na Placu Jana Pawła II w Ełku zgromadzili się wszyscy uczestnicy uroczystości, aby wysłuchać konferencji znanego dominikanina Ojca Jacka Salija na tema hasła roku duszpasterskiego „Kościół naszym domem.”
Kościół nie jest jedynym duchowym domem, w którym żyjemy – mówił dominikanin wskazując, że domem duchowym jest także rodzina, ojczyzna. Ocenił też, że żyjemy w czasach, w którym wszystkie domy duchowe przeżywają kryzys.
Dominikanin stwierdził, że dzisiejsi wierzący są bardziej uprzywilejowani od współczesnych Jezusowi apostołów i uczniów. "Warto sobie uzmysłowić, że dzięki Kościołowi mamy o wiele większy dostęp do Jezusa, niż apostołowie, którzy byli świadkami Jego życia i cudów i bezpośrednio słuchali Jego nauki. Dzięki darowi Ducha Świętego otrzymanego na chrzcie świętym, każdy z nas ma dostęp do Jezusa. Możemy się z nim spotkać w komunii świętej. To o wiele więcej niż możliwość rozmowy, to jest ten rodzaj spotkania o którym pisał św. Paweł: 'Chrystus jest we mnie a ja w Nim’"- tłumaczył dominikanin.
Podczas Mszy św. bp ełcki Jerzy Mazur powiedział, że jubileuszem diecezji i Kongres Ruchów i Stowarzyszeń są okazją do dziękczynienia za te dary, którymi Bóg obdarza wiernych na drodze do świętości. Wskazał, że bo racją istnienia wspólnot i stowarzyszeń w Kościele jest ewangelizacja, „aż po krańce świata”.
"Daj Boże, aby to dzisiejsze świętowanie tchnęło w nasze duszpasterstwo ducha nowej ewangelizacji i uświadomiło wszystkim wiernym, że są powołani do świętości i ewangelizacji" – mówił w homilii bp Mazur.
Wymienił też osoby, które pozostawiły w diecezji szczególne duchowe dziedzictwo, m.in. Patronów diecezji: św. Wojciecha i Brunona z Kwerfurtu, bł. Jana Pawła II, bł. Michała Sopoćki, bł. Marianny Biernackiej, bł. s. Kanizji Eugenii Mackiewicz oraz bł. s. Sergii Julii Rapiej, sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego, bpa Edwarda Samsela.
Bp Mazur wyraził nadzieję na owocną współpracę pomiędzy osobami duchownymi i świeckimi i zachęcił wiernych do zrzeszania się w różnych, wspólnotach, ruchach i stowarzyszeniach kościelnych. "Naszym zadaniem jest ten dom tworzyć oraz czuć się za niego odpowiedzialnym, szczególnie dzisiaj, kiedy Kościół jest atakowany ze wszystkich stron, kiedy małżeństwo i rodzina są atakowane, kiedy próbuje się zmienić definicję rodziny, kiedy nie szanuje się życia i uderza w nas sekularyzacja, liberalizacja, kiedy chce się pozbawić katolików telewizji katolickiej" – mówił biskup ełcki.
Po Eucharystii zostały wyróżnione osoby, które zasłużyły się ofiarną pracą na rzecz ewangelizacji w diecezji ełckiej. Uroczystości zwieńczył koncert zespołu ewangelizacyjnego z Wrocławia: 40 Synów i 30 Wnuków Jeżdżących na 70 Oślętach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.