Zmarł ks. Kazimierz Błaszczyk
10 maja 2012 | 14:11 | xsj / pm Ⓒ Ⓟ
Po długiej chorobie zmarł 9 maja we Wrocławiu ks. kanonik Kazimierz Błaszczyk – organizator Diecezjalnego Duszpasterstwa Osób Głuchoniemych i Niewidomych i jego wieloletni opiekun, a także twórca bardzo znanej we Wrocławiu Szopki Bożonarodzeniowej.
Ks. Kazimierz Błaszczyk urodził się 8 września 1937 r. w Kobryniu (diecezja pińska) na Kresach Wschodnich. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1967 r. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Następnie został wikariuszem w tamtejszej parafii Najświętszej Maryi Panny na Piasku oraz diecezjalnym duszpasterzem głuchoniemych i niewidomych. Funkcję tę pełnił do 2009 r., kiedy ze względu na wiek (72 lata) i zły stan zdrowia jego zadania przejął ks. Tomasz Filinowicz.
Ks. Błaszczyk zorganizował duszpasterstwo głuchoniemych i niewidomych w formie, w jakiej funkcjonuje ono w archidiecezji wrocławskiej do dziś. Każdej niedzieli odprawiane są Msze św. w języku migowym w kaplicy kościoła NMP na Piasku oraz w kilku innych miastach archidiecezji. Ks. Błaszczyk dbał o edukację religijną swoich podopiecznych. W okresie komunistycznym w czasie wakacji organizował pod słynną „4” (Ośrodek Duszpasterski Archidiecezji przy ul. Katedralna 4) przygotowanie do przyjęcia sakramentów, w szczególności I Komunii św. Obecnie katecheza odbywa się w ramach nauki szkolnej m.in. w szkole dla niesłyszących przy ul. Dworskiej we Wrocławiu.
Przed ponad czterdziestu laty ks. Błaszczyk rozpoczął budować słynną we Wrocławiu szopkę. Wiele jej mechanizmów jest jego własnym dziełem. Szopka przez kolejne lata rozrastała się, i obecnie, w okresie świąt Bożego Narodzenia, zajmuje większą część kaplicy i jest jedną z atrakcji miasta. Szopka funkcjonuje przez cały rok poza okresem Wielkiego Postu i okresem Wielkanocnym.
Ks. Kazimierz Błaszczyk zmarł 9 maja w godzinach wieczornych. Jego pogrzeb odbędzie się w kościele NMP na Piasku w sobotę 12 maja o 12.00. Uroczystościom będzie przewodniczył bp Edward Janiak. Ciało zostanie złożone w grobie na cmentarzu przy ul. Bujwida.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.