Bydgoszcz: modlitwa w 67. rocznicę zakończenia II wojny światowej
08 maja 2012 | 15:28 | jm Ⓒ Ⓟ
Z udziałem władz wojewódzkich, samorządowych oraz miejskich w bydgoskim kościele garnizonowym odbyły się dziś obchody 67. rocznicy zakończenia II wojny światowej. W modlitwie uczestniczyły liczne poczty sztandarowe, a wśród nich spora grupa młodzieży.
Ksiądz podporucznik Włodzimierz Skoczeń, który przewodniczył Eucharystii, podkreślił, że krew przelana przez żołnierzy na tylu frontach, „głośno woła do nas, byśmy kontynuowali tę walkę i jako Polacy kochali swoją odrodzoną Ojczyznę”. Przypomniał, że 8 maja 1945 roku „umilkły strzały tamtej wojny”. – Rozpoczynał się nowy czas dla świata, Europy i Polski – mówił.
Kapłan podkreślił, że „ludzie tamtego czasu patrzyli w przyszłość – pytali, co ona przyniesie, co odmieni”. – Patrzyli w przyszłość, pośród wielu, synowie dwóch narodów – Karol Wojtyła – wtedy kleryk krakowskiego seminarium duchownego i osiemnastoletni Józef Ratzinger, którego koniec wojny zastał w amerykańskim obozie jenieckim. – Patrzyła w swoją przyszłość poraniona Europa, patrzyła Polska, wepchnięta w nowy system polityczny, w nowe granice – dodał.
Przypominając trudne karty kilkudziesięcioletniej historii, ks. porucznik Włodzimierz Skoczeń, podkreślił, że będąc od ponad dwóch dekad „dziedzicami wolności wymodlonej, wycierpianej, tak długo oczekiwanej, wciąż się jej uczymy”. – Bywa, że jej nie szanujemy. Bywa, że ją marnotrawimy, pomniejszamy. Ale także jej bronimy i ją utrwalamy.
Celebrans stwierdził, że przed nami „nowy wiek, nowy czas, nowe problemy europejskiego domu, który wydaje się być zmęczony, pozbawiony siły ducha”. – Chcemy zajmować w nim miejsce godne i trwałe. Idziemy ku przyszłości z odwagą. Ze świadomością tego, skąd przychodzimy i co niesiemy – powiedział.
Ireneusza Trzcińskiego wybuch wojny zastał w szkolnej ławie. – Na początku lekcji pomodliliśmy się, aby zaraz potem uciekać. Tego się nie zapomina. Dzisiaj jesteśmy dumni, że wciąż możemy służyć młodemu pokoleniu – powiedział.
Mateusz Budkiewicz reprezentował 10. Bydgoską Drużynę Harcerzy „ZJAWA”. – Naród, ci bohaterowie, pragnęli wyzwolić się spod mocy okupanta. Jestem tutaj, aby pokazać, że o nich pamiętamy – powiedział. – Powinniśmy przede wszystkim dziękować bohaterom wojny, pamiętając o wszystkich tragicznych wydarzeniach. O tym ogromnym wkładzie Polski w zwycięstwo. Miejmy nadzieję, że jednak na lekcjach historii będzie się o tym mówiło – dodał parlamentarzysta Tomasz Latos.
Po Eucharystii uczestnicy przemaszerowali na bydgoski Plac Wolności, gdzie odbył się dalszy ciąg uroczystości.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.