Zielona Góra: duchowni i świeccy rozmawiali o duszpasterstwie służby zdrowia
08 maja 2012 | 12:49 | kk Ⓒ Ⓟ
Duszpasterstwo osób niesłyszących, niewidomych, upośledzonych umysłowo – to tylko kilka kwestii omówionych podczas sesji diecezjalnego duszpasterstwa służby zdrowia. Oprócz duszpasterzy wzięły w niej udział osoby na co dzień pracujące z chorymi, cierpiącymi i niepełnosprawnymi. Spotkaniu przewodniczył bp Stefan Regmunt.
Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Kościół domem dla chorych i niepełnosprawnych”. Na sesję zostały zaproszone osoby duchowne i świeckie, które na co dzień opiekują się osobami chorymi i cierpiącymi. – Hasło: „Kościół domem dla chorych i niepełnosprawnych” to program pracy duszpasterskiej na wszystkie lata, ale w tym roku jest szczególnie przypomniany – powiedział do zebranych bp Stefan Regmunt, biskup zielonogórsko-gorzowski, a także przewodniczący KEP ds. służby zdrowia.
Spotkanie ma służyć wymianie doświadczeń i spostrzeżeń nt. duszpasterstwa służby zdrowia. – Zgodnie z hasłem: „Kościół domem dla niepełnosprawnych” powinniśmy czynić wszystko, aby ludzie chorzy, niepełnosprawni i cierpiący czuli, że Kościół jest ich domem, w którym spotyka ich nie tylko życzliwe przyjęcie, ale także miłość i otwartość na ich człowieczeństwo. Dlatego nie bójmy się ich zaangażować w życie parafii, ale odkrywajmy, że chorzy mogą nam wiele dać – powiedział ks. Andrzej Piela, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia i kapelan Ruchu Wiara i Światło.
Ks. Janusz Malski SOdC ze wspólnoty Cichych Pracowników Krzyża w Głogowie wygłosił prelekcję: „Sługa Boży ks. prałat Ligi Novarese, inicjator Centrum Ochotników Cierpienia”. Później przedstawiciele kilku duszpasterz omówili specyfikę swojej pracy. I tak głos zabrał diecezjalny duszpasterz niesłyszących – ks. Ryszard Walner, diecezjalny duszpasterz niewidomych – ks. Zygmunt Mokrzycki, przedstawicielka ruchu Wiara i Światło – Krystyna Pustkowia oraz ks. Leszek Kazimierczak z Hospicjum i Domu Seniora im. Jana Pawła II w Zielonej Górze.
Na spotkaniu mówiono także o Szkole Opieki Duszpasterskiej im. św. Jana Bożego w Krakowie. – To szkoła, która ma zachęcić kapelanów i osoby świeckie pracujące z chorymi do tworzenia zespołów opieki duszpasterskiej – wyjaśnił ks. Piela. W spotkaniu wzięła udział słuchaczka szkoły pielęgniarka Stanisława Tłuczek z Nowej Soli, która wygłosiła referat: „Model zespołowej opieki duszpasterskiej nad chorymi i niesamodzielnymi dla Kościoła w Polsce”.
– Chorzy potrzebują rozmów o sprawach duchowych. Księża powinni być takimi liderami inspirującymi do powstawania zespołów, które będą wspierać duchowo ludzi chorych nie tylko w domach, ale także w szpitalach czy hospicjach. Osoby duchowne i świeccy powinni w tej kwestii działać razem, wtedy mogą powstać piękne rzeczy – zauważyła w rozmowie z KAI Stanisława Tłuczek, która na co dzień jest naczelną pielęgniarką nowosolskiego szpitala.
Zdaniem Krystyny Pustkowiak ze wspólnoty Wiary i Światło, takie spotkania są okazją do wymiany myśli. To ważne, bo wyzwań nie brakuje. – Dla mnie wielkim wyzwaniem jest to, żeby osoby niepełnosprawne miały większy możliwość uczestniczenia w sakramentach, przede wszystkim Eucharystii, gdzie np. mogliby przecież posługiwać jako ministranci – powiedziała w rozmowie z KAI.
Na spotkaniu omówiono także zbliżającą się 25. Diecezjalną Pielgrzymkę Chorych i Niepełnosprawnych oraz Służby Zdrowia do Rokitna. Ponadto podano także informację o rekolekcjach i pielgrzymce Krajowego Duszpasterstwo Służby Zdrowia, które odbędą się od 26 do 27 maja w Częstochowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.