Oświęcim: pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny (zapowiedź)
07 maja 2012 | 16:09 | rk Ⓒ Ⓟ
Pierwszy w historii miasta Marsz dla Życia i Rodziny przejdzie 20 maja br. ulicami Oświęcimia. Marsz rozpocznie się Mszą Świętą w kościele pw. św. Józefa Robotnika na oświęcimskim osiedlu Zasole. Uczestnicy przejdą ulicami miasta do centrum i wezmą udział w pikniku obok Oświęcimskiego Centrum Kultury. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy.
Organizatorzy Marszu chcą przypominać o służebnicy Bożej, położnej z Łodzi, Stanisławie Leszczyńskiej, która podczas II wojny światowej w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau odebrała ponad 3 tys. porodów. Leszczyńska trafiła do obozu jako więzień nr 41335 w kwietniu 1943 roku. Wywiezienie do obozu było karą za pomoc, jakiej rodzina Leszczyńskich udzielała Żydom z łódzkiego getta.
Z relacji Heleny Kubicy, badaczki dziejów obozu w Auschwitz-Birkenau wynika, że na początku istnienia żeńskiego obozu kobiety spodziewające się narodzin dziecka były uznawane za nieużyteczne do pracy i zabijane, najczęściej dosercowym zastrzykiem fenolu. W przypadku, gdy którejś z kobiet udało się urodzić, zarówno matka, jak noworodek byli uśmiercani. W pierwszej połowie 1943 roku zaniechano zabijania kobiet, a od czerwca odstąpiono też od uśmiercania dzieci nieżydowskich. Dzieci żydowskie miały być nadal zabijane . Leszczyńska przyjmowała porody w nieludzkich warunkach obozowych. Ponadto, dzieci trzeba było także ukrywać przez SS-manami, czasem nawet kładąc dziecko pod siennik.
Według relacji świadków, Leszczyńska odbierała porody zazwyczaj samodzielnie. Niestety niemal wszystkie dzieci narodzone w obozie umierały z głodu. Na ponad 3 tys. uratowanych przez Leszczyńską dzieci – obóz przeżyło 30. Do dzisiaj na całym świecie żyje kilkanaście uratowanych przez nią osób. Leszczyńska przebywała w Auschwitz aż do momentu wyzwolenia obozu przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku. Po wojnie pracowała jako położna w Łodzi. Zmarła 11 marca 1974 roku.
W 1992 roku rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny. W 1996 roku trumnę z doczesnymi szczątkami Stanisławy Leszczyńskiej przeniesiono z cmentarza do krypty kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Bałutach, która znajduje się pod kaplicą Matki Boskiej Łódzkiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.