Pogórze: zainaugurowano wieczory muzyki organowej
04 maja 2012 | 15:40 | rk Ⓒ Ⓟ
Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej zainaugurowano 3 maja w parafii w Pogórzu koło Skoczowa. W tutejszym kościele znajdują się największe w diecezji bielsko-żywieckiej 38-głosowe organy muzyczne.
Kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Michaela Corette’a, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego i Charlesa Tournemire’a wykonał Bartosz Jakubczak, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, laureat wielu nagród i uczestnik prestiżowych festiwali. Trzeciomajowy koncert jest pierwszym z czterech zaplanowanych na ten sezon. Kolejne obędą się 10 czerwca (wystąpi Jan Henryk Botor) 16 września i 28 października.
Pomysłodawca muzycznych spotkań i proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pogórzu ks. Ignacy Czader podkreśla, że owocem dotychczasowych trzech edycji Wieczorów będzie płyta CD z nagraniami repertuaru prezentowanego w pogórzańskim kościele. Jest szansa, że płyta ukaże się jeszcze w tym roku
Organy w Pogórzu zbudowano w 1985 r. w Musikhochschule we Freiburgu. Od 1987 r. przez 20 lat służyły parafii pw. św. Wawrzyńca w Berlinie. Po zdemontowaniu instrument przewieziono do parafii w Pogórzu. 5 października 2008 r. organy poświęcił bp Janusz Zimniak. 38-głosowe organy firmy Walker mają 8,30 m szerokości i 6,50 m wysokości i należą do najwyżej klasyfikowanych obecnie organów. Dźwięki wydobywa ok. 3 tysiące piszczałek wykonanych z cyny i miedzi. Stół organowy posiada trzy manuały. Na 38 wszystkich głosów organowych przypada aż 8 głosów mieszanych alikwotowych (mixtur), dzięki czemu instrument dźwiękiem nawiązuje do stylu barokowego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.