Białystok: trzeciomajowa modlitwa za Ojczyznę
03 maja 2012 | 18:33 | tm Ⓒ Ⓟ
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i narodowe Święto Konstytucji 3 maja zgromadziły w bazylice archikatedralnej rzesze mieszkańców Białegostoku. Mszy św. przewodniczył ks. infułat Adam Krasiński, wikariusz generalny.
Rozpoczynając liturgię ks. inf. Krasiński apelował o poszanowanie symboli narodowych i religijnych wobec nasilających się przejawów ich bezczeszczenia. Zaznaczył także, że Ojczyzna jest dobrem, któremu należy się bezwzględny szacunek, a każdy Polak i chrześcijanin zobowiązany jest do przestrzegania podstawowych wartości wynikających z Dekalogu w życiu społecznym.
W homilii ks. kan. Andrzej Dębski, mówiąc o obecności Marii pod krzyżem Chrystusa, wskazał na Jej matczyną obecność w dziejach Kościoła i narodu polskiego. „Maryja stoi tam do dziś i troszczy się o wszystkich ludzi, o ich zbawienie” – mówił, przywołując wydarzenia z Lourdes, Gietrzwałdu, La Salette i Fatimy. Przypomniał także 600-letnią obecność Maryi w jasnogórskim wizerunku i liczne wątki z historii narodu, kiedy jako Matka broniła go i ratowała od klęsk. „Dzisiejsze święto, będąc jednocześnie świętem kościelnym i świętem narodowym, jest jakże jasnym głosem wzywającym współczesnych architektów życia społecznego do nieizolowania człowieka od Boga, spraw ludzkich od spraw Bożych” – mówił kaznodzieja.
Wzywał zgromadzonych do podjęcia starań o odbudowę moralną i gospodarczą Polski, „aby Polska była domem dla wszystkich”. Ks. Dębski podkreślił, że praca dla Ojczyzny, na różnych odcinkach, nie może być traktowana inaczej jak tylko służba dla jej dobra. „Nie może być to trampolina do kariery, nie może być też instrumentem w realizacji interesów własnej partii”. „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek. Troska o Ojczyznę to również troska o jej historię, nawet tę trudną, bolesną czy niewyjaśnioną” – mówił.
Przypominając katastrofę prezydenckiego samolotu sprzed dwóch lat apelował o sprawiedliwość, która domaga się wyjaśnienia jej przyczyn, a także o pamięć tamtym wydarzeniu i elicie państwa, która zginęła pod Smoleńskiem. „O każdym wydarzeniu historycznym trzeba pamiętać i je pielęgnować. O katastrofie smoleńskiej też nie można zapomnieć, bo jeśli zapomnimy popełniona zostanie kolejna haniebna zbrodnia” – zakończył.
W uroczystej liturgii uczestniczyli najwyżsi przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych, służby mundurowe, kombatanci, harcerze, młodzież szkół Białegostoku oraz poczty sztandarowe.
Po Mszy św. główne uroczystości rocznicowo-patriotyczne odbyły się na Rynku Kościuszki przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po nich rozpoczął się festyn rodzinny, podczas którego można zobaczyć sprzęt używany przez służby mundurowe i Wojsko Polskie.
Podobnie jak w ubiegłych latach, w Zespole Szkół Katolickich przy ul. Kościelnej odbyły się zawody sportowe dla dzieci niepełnosprawnych. Dzieci mogły wziąć udział licznych konkursach i zawodach sprawnościowych. Dla wszystkich przewidziano słodycze i oraz niespodzianki. Honorowy patronat nad zawodami objął metropolita białostocki abp Edward Ozorowski.
Obchody 221. rocznicy uchwalenia Konstytucji rozpoczęły w godzinach porannych od złożenia kwiatów pod obeliskiem w parku im. Konstytucji 3 maja przy ulicy Zwierzynieckiej. Przed południem odbyło się także nabożeństwo w intencji Ojczyzny w cerkwi pw. św. Mikołaja w Białymstoku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.