Drobin: XI. Sympozjum Apostolstwa Trzeźwości
30 kwietnia 2012 | 15:26 | eg Ⓒ Ⓟ
„Rodzina szkołą trzeźwości” – pod takim hasłem w Drobinie w diecezji płockiej odbyło się 11. Sympozjum Apostolstwa Trzeźwości. Rozpoczęło się Mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Drobinie, pod przewodnictwem o. Marka Długołęckiego OFM Cap. z Ośrodka Apostolstwa w Zakroczymiu.
Homilię wygłosił ks. kan. Zbigniew Kaniecki, sekretarz Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. Zwrócił uwagę, że celem życia człowieka wierzącego jest osiągnięcie zbawienia, które może uniemożliwić nadużywanie alkoholu, dlatego potrzebne jest umiarkowanie. Podkreślił, że podstawą działania trzeźwościowego jest miłość. Mówił także, że dziś często mamy do czynienia z brakiem umiarkowania zmysłowego, które wyraża się nie ilością, ale jakością spożywanych potraw.
W programie obrad, które odbywały się w Urzędzie Miasta i Gminy w Drobinie, znalazła się prelekcja Błażeja Gawrońskiego, dyrektora Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie, który mówił o instytucjonalnych formach pomocy rodzinie z problemem alkoholowym. Członek zespołu ekspertów PARP przestrzegał przed uczeniem picia dzieci w rodzinach przez rodziców oraz bezzasadnym założeniem, że rodzinne obyczaje alkoholowe nie przekształcą się w uzależnienie.
Z kolei Barbara Ulanowska, pedagog, instruktor terapii uzależnień z Ośrodka Leczenia Uzależnień w Ciechanowie, informowała o oferowanych tam formach leczenia m.in. detoksykacji i terapii dla uzależnionych i ich rodzin. Zapowiedziała również utworzenie dziennego oddziału leczenia uzależnień, z którego będą mogli także korzystać mieszkańcy diecezji płockiej.
Natomiast o. Marek Dlugołęcki OFM Cap. z Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości im. o. Benignusa Jana Sosnowskiego w Zakroczymiu informował, że dużym zainteresowaniem cieszą się prowadzone tam profilaktyczne Zakroczymskie Spotkania Dzieci i Młodzieży, rekolekcje dla apostołów trzeźwości oraz rekolekcje dla kobiet, które chcą zerwać z nałogiem alkoholizmu.
Jednym prelegentów był także współorganizator sympozjum ks. Zbigniew Kaniecki. Swoje wystąpienie poświęcił m.in. wyjaśnieniom dotyczącym domu rodzinnego sługi Bożego Mateusz Talbota, alkoholika, abstynenta, apostoła trzeźwości: „To nieprawda, że Mateusz Talbot miał zły przykład w domu rodzinnym. Jego alkoholizm rozpoczął się w miejscu pracy, gdzie dostawał za darmo talony na alkohol. Poza tym ten trzeźwy alkoholik cały czas jest sługą Bożym i nie jest jeszcze błogosławionym. Modlimy się o cud, który pozwoli na jego beatyfikację”, informował dyrektor Ośrodka Trzeźwości Diecezji Płockiej
W sympozjum uczestniczyli m.in. dekanalni duszpasterze trzeźwości z diecezji płockiej, członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Uzależnionym i ich Rodzinom „Filadelfia” – koło w Przasnyszu, przedstawiciele samorządów lokalnych oraz goście.
Organizatorami 11. Sympozjum Apostolstwa Trzeźwości w diecezji płockiej byli: Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości, Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Uzależnionym i ich Rodzinom „Filadelfia” oraz burmistrz miasta i gminy Drobin Sławomir Wiśniewski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.