Święty Krzyż: koncert papieski
30 kwietnia 2012 | 14:32 | apis Ⓒ Ⓟ
Pieśń pt. „Jan Paweł II, Wielki Święty” śpiewali liczni uczestnicy koncertu wraz z artystami „Piwnicy pod Baranami” na II Koncercie Papieskim, który odbył się 29 kwietnia br. w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Na zakończenie trwającego ponad godzinę muzycznego spotkania uczestnicy ucałowali Relikwie bł. Jana Pawła II.
II Koncert Papieski zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Kielcach z okazji pierwszej rocznicy beatyfikacji bł. Jana Pawła II zgromadził wielką rzeszę wiernych.
Reżyserem i autorem scenariusza był kompozytor i bard Piotr Kuba Kubowicz z „Piwnicy pod Baranami” z Krakowa.
– Święty Krzyż to miejsce, do którego trzeba wracać, by usłyszeć świadectwo, które niesie Czcigodna Relikwia, by doświadczyć potęgi i historii ukrytych w tych murach. Tutaj słyszymy głos Boga w liturgii, a podczas koncertu wszyscy razem wyśpiewaliśmy Jan Paweł II Wielki Święty. Te słowa nieśmy w naszych sercach w codzienności. Radujmy się bł. Janem Pawłem II. Niechaj będzie dla nas szczególnym towarzyszem i orędownikiem w naszym życiu – powiedział superior o. Zygfryd Wiecha OMI.
Podczas koncertu pielgrzymi usłyszeli m.in. kompozycje Piotra „Kuby” Kubowicza do tekstów niepełnosprawnych poetów z Harbutowic oraz poezji ulubionych twórców Jana Pawła II – m.in. Czesława Miłosza czy Rainera Marii Rilkego.
W koncercie wystąpił Zespół Integracyjny Stowarzyszenia „Kolonia” w Harbutowicach, chór „Chorał” z Rakowa, wokalistki z chóru „Cantata” pod dyrekcją Edyty Bobryk.
Swoje talenty muzyczne i wokalne zaprezentowali także niepełnosprawni soliści i zespoły z Domu Pomocy Społecznej w Łagiewnikach oraz warsztatów terapii zajęciowej w Zgórsku. Obecni byli także autorzy i poeci niektórych tekstów śpiewanych dziś podczas koncertu z Domu Pomocy Społecznej w Harbutowicach.
Sanktuarium świętokrzyskie prowadzą ojcowie oblaci Maryi Niepokalanej. Jest ono najstarsze w Polsce i znajduje się w Górach Świętokrzyskich. Według tradycji benedyktyńskiej, powtórzonej przez Jana Długosza, pierwszy kościół (rotundę) wzniosła tam Dąbrówka, natomiast opactwo benedyktyńskie miał założyć Bolesław Chrobry w 1006 r. Z kolei relikwiarz z cząstkami Drzewa Krzyża Świętego, według legendy, podarował klasztorowi w XII w. św. Emeryk, syn św. Stefana I, króla węgierskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.