Pelplin: eksporta zwłok biskupa Szlagi do katedry pelplińskiej
27 kwietnia 2012 | 23:43 | ks. is Ⓒ Ⓟ
Trumnę z ciałem pierwszego biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi przeniesiono w piątkowe popołudnie w uroczystej procesji ulicami miasta do bazyliki katedralnej. Obrzędom przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Bp włocławski Wiesław Mering podkreślił w homilii pracowitość i zdyscyplinowanie biskupa Szlagi.
Uroczystości rozpoczęły się w domu biskupim. Pierwszej stacji pogrzebowej i Mszy św. przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź.
Procesja żałobna przeszła ulicami miasta do bazyliki katedralnej w Pelplinie. Cała droga procesji żałobnej była udekorowana kwiatami.
Podczas Mszy św. homilię wygłosił bp Wiesław Mering. Wskazując na cechy bp. Szlagi, biskup włocławski podkreślił kilkakrotnie pracowitość zmarłego. Cechowało ją, pragnienie „bycia wszędzie” i perfekcyjne działanie.
Bp Mering zauważył, że dla najbliższych współpracowników „to była twarda ale jednocześnie niesłychanie pożyteczna szkoła”.
Pierwszą troską zmarłego, według bpa Meringa, była liturgia. „Obdarzony doskonałym zmysłem obserwacyjnym sprzeciwiałeś się każdej bylejakości w służbie Pańskiej”, powiedział biskup włocławski. Dowodem były też pisemne pouczenia dla współpracowników, które miały na celu troskę o piękno liturgii.
Do najistotniejszych cech zmarłego biskupa pelplińskiego hierarcha zaliczył troskę o naukę katolicką na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie był prorektorem a także w Pelplinie. Wyrazem tego było przywrócenie Biblioteki Diecezjalnej z nowoczesnym wyposażeniem.
Hierarcha przywołał słowa ks. prof. Janusza Pasierba, który wysoko cenił bpa Szlagę jako kaznodzieję i nazwał „najlepszym językiem polskim w Episkopacie”.
Po Mszy św. trwać będzie czuwanie modlitewne przy trumnie zmarłego biskupa.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę o godz. 10.00 pod przewodnictwem abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Homilię wygłosi abp Henryk Muszyński, prymas polski senior.
Uroczystości będę transmitować diecezjalne Radio Głos, Radio Maryja i Telewizja Trwam.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.