Bp Zadarko: będziemy się upominać, by głos Kościoła budował ład chrześcijański
23 kwietnia 2012 | 14:40 | alg Ⓒ Ⓟ
”Będziemy się upominać o to, by głos Kościoła oparty na mądrości Pisma Świętego i na katechizmie, służył do budowania nowego ładu chrześcijańskiego” – zapowiedział w niedzielę biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko na zakończenie Koszalińskich Dni Społecznych.
„To nie jest sięganie po przywileje. Nie ma też nic wspólnego z fundamentalizmem, albo z narzucaniem swoich poglądów człowiekowi, który jest niewierzący” – wyjaśnił biskup i dodał, że nie ma demokracji i sprawiedliwości bez dialogu społecznego w wolności.
Biskup przewodniczył Mszy Św. koncelebrowanej w kościele pw. św. Wojciecha w Koszalinie. Uczestnicy sympozjum zorganizowanego w ramach Koszalińskich Dni Społecznych, w tym roku debatowali na temat wpływu Kościoła i chrześcijaństwa na kształtowanie świadomości narodowej.
Hierarcha ocenił, że w Polsce jesteśmy dziś świadkami wojny cywilizacyjnej, w której zderza się laicka, świecka koncepcja życia, człowieka, małżeństwa, rodziny i społeczeństwa z wizją wyniesioną z chrześcijaństwa. "Jesteśmy świadkami jak ta wizja jest zwalczana, poprzez chociażby szyderstwo, kpinę i ironię” – stwierdził biskup.
Zauważył, że forsuje się model społeczeństwa neutralnego, czyli nijakiego, gdzie nie ma miejsca na różaniec i na katolicką naukę. „Kościół nie jest od polityki, ale kiedy polityka zawodzi, Kościół daje przestrzeń do dialogu i namysłu w sięganiu po to, co najpiękniejsze w chrześcijaństwie i co jest sprawdzone od wieków, bo pochodzi od Boga” – przekonywał bp Zadarko.
Kaznodzieja zachęcał do uszanowania polskiego dziedzictwa, historii, języka tak, aby nie dać się rozpuścić w bardzo ogólnym pojęciu europejskości. „Będziemy się o to upominać, aby głos Kościoła, czyli katolików świeckich, oparty na mądrości Pisma Świętego i na katechizmie, służył do budowania nowego ładu chrześcijańskiego. To nie jest sięganie po przywileje. Nie ma też nic wspólnego z fundamentalizmem, albo z narzucaniem swoich poglądów człowiekowi, który jest niewierzący” – wyjaśniał biskup. Dodał, że nie ma demokracji i sprawiedliwości bez dialogu społecznego w wolności.
Odnosząc się do przypadków odejść z Kościoła biskup przyznał, że zdarzają się w Kościele sytuacje bulwersujące czy zawstydzające. "Powodów jest bardzo dużo: są zgorszenia, skandale, które nagłaśniane przez media, sprawiają wrażenie, jakby to było masowe zjawisko. Każdy człowiek zdrowo myślący, krytycznie postrzegający rzeczywistość ma prawo w związku z tym zadawać pytania. Nikogo jednak Bóg nie zostawia w samotności z tymi pytaniami i wątpliwościami” – wyjaśniał biskup.
Zdaniem hierarchy odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania znajdują się w Piśmie Świętym. „Biblia jest do bólu prawdziwa, a Bóg jest ‘do bólu’ uczciwy odpowiadając na wszystkie te najtrudniejsze pytania. W Biblii znajdziemy wszystkie kompromitujące człowieka sytuacje, ale jednocześnie na te wszystkie sytuacje znajdujemy miłosierną odpowiedź Ojca. Jezus uznaje prawo człowieka do wątpliwości i zmieszania” – uzasadnił biskup.
„Dziś odkrywamy, że wiele rzeczy uniknęlibyśmy w Kościele i nie dawalibyśmy pretekstu, aby czasem się zarumienić za siebie, czy za wspólnotę Kościoła, gdybyśmy mieli tę wiarę bardziej podbudowaną lekturą Pisma Świętego i Katechizmu Kościoła katolickiego” – przekonywał bp Zadarko.
Jego zdaniem tam można znaleźć odpowiedzi na frapujące nas dziś kwestie, jak chociażby najnowsze odkrycia z dziedziny genetyki, biologii, medycyny, które sprawiają, że człowiekowi wydaje się, że może wszystko, włącznie z tworzeniem człowieka na własny sposób. „Człowiek rzeczywiście może, bez odrobiny pokory i szacunku do swoich odkryć, zagubić się w tym wszystkim, co potrafi. Biblia może być przewodnikiem w życiu człowieka” – przekonywał biskup zachęcając do częstszej lektury Pisma Świętego.
Koszalińskie Dni Społeczne odbyły się w sobotę w Urzędzie Miejskim w Koszalinie. Wydarzenie wpisało się w obchody 40-lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Dni rozpoczęły się wykładem „O procesie budowania świadomości kultury narodowej” ks. dra Dariusza Jastrzębia, rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie.
Dyskutowano też m.in. na temat roli mediów w tworzeniu i promocji kultury polskiej. O roli katolików świeckich w dziele ewangelizacji kultury debatowali m.in. biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, ks. prof. Edward Sienkiewicz, Wiesław Smereczyński z Akcji Katolickiej oraz Ziemowit Gawski z Civitas Christiana.
Organizatorami II Koszalińskich Dni Społecznych byli: Civitas Christiana, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Akcja Katolicka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.