Kraków: uczeni z Polski rozmawiają na temat pojęcia dobra wspólnego
20 kwietnia 2012 | 18:59 | led Ⓒ Ⓟ
„Pojęcie dobra wspólnego zawarte jest w katolickiej nauce społecznej i oznacza sposób na budowanie wspólnoty i warunków rozwoju każdego człowieka” – podkreślali uczestnicy konferencji „Dobro wspólne. Teoria i praktyka”, która w dniach 20-21 kwietnia odbywa się na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Celem tej konferencji jest analiza pojęcia dobra wspólnego przez uczonych, doktorantów i studentów z całej Polski. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem sprawuje prezydent RP Bronisław Komorowski.
„Misja Kościoła i uniwersytetu zbiega się w pobudzaniu do myślenia, w zadawaniu pytań i w szukaniu odpowiedzi. Dzieje się to na płaszczyźnie rozumu i wiary” – mówił KAI ks. prof. dr hab. Franciszek Longchamps de Berier, kierownik Zakładu Prawa Rzymskiego Wydziału Prawa i Administracji UJ.
Wyjaśniał, że aby zrozumieć pojęcie dobra wspólnego należy szczególną uwagę zwrócić na tradycję myślenia, zawartego w katolickiej nauce społecznej, gdzie jest mowa o dobru wspólnym. „Nie jest to myślenie konfesyjne, ale jest to sposób na budowanie wspólnoty, warunków rozwoju każdego człowieka – powiedział. – Prawdziwe dobro wspólne polega przede wszystkim na poszanowaniu praw i obowiązków osoby ludzkiej".
Zdaniem uczestników dobro wspólne jest tym, co jednoczy każdą wspólnotę i stanowi o jej istocie, człowiek zaś jest istotą społeczną, dlatego potrzebuje żyć w społeczeństwie. Powołując się na nauczanie społeczne Kościoła prelegenci podkreślali, że widzi on w dobru wspólnym gwarancję zjednoczenia praw jednostki. „Żaden człowiek i żadna część społeczeństwa nie może być wykluczona z uczestnictwa w dobru wspólnym” – mówili.
Podczas konferencji uczestnicy zastanawiają się nad tym czy prawnikom potrzebne jest pojęcie dobra wspólnego, próbują zdefiniować to pojęcie, a także analizują jego perspektywę historyczną. Poruszają m.in. takie zagadnienia jak: dobro wspólne filarem wspólnoty politycznej, rozmawiają o znaczeniu dobra wspólnego w prawie karnym i prawie Unii Europejskiej.
Ogólnopolska konferencja odbywa się 20-21 kwietnia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Organizatorami wydarzenia jest Koło Naukowe Ti Estin Aletheia (WPiA UJ), Sekcja Rzymska Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa UJ i Koło Naukowe Utriusque Iuris (WPiA UW).
Celem konferencji jest pogłębiona refleksja nad wypływającą z prawa naturalnego koncepcją dobra wspólnego, analiza samego pojęcia oraz historii jego funkcjonowania, a także obecności tej kategorii w aktualnym porządku prawnym i społecznym.
Wśród prelegentów znajdą się wybitni naukowcy, m. in. prof. Mirosław Granat, prof. Włodzimierz Bernacki, prof. Małgorzata Korzycka-Iwanow, ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier, prof. Marek Piechowiak, prof. Zbigniew Stawrowski. Referaty wygłaszają również studenci z polskich uniwersytetów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.