Oświęcim: młodzież gromadzi się w Miejscu Pamięci przed Marszem Żywych
19 kwietnia 2012 | 16:52 | rk Ⓒ Ⓟ
Kilka tysięcy młodych Żydów z 35 krajów świata przejdzie 19 kwietnia tzw. Drogą Śmierci z byłego KL Auschwitz I do byłego KL Auschwitz II-Birkenau – trasą między dawnymi obozami koncentracyjnymi, którą niegdyś przemierzali więźniowie prowadzeni na śmierć. Z młodzieżą spotkają się ocaleni oraz ich wyzwoliciele. Wśród tych ostatnich pojawią się dawni żołnierze armii USA, którzy brali udział w wyzwalaniu niemieckich obozów koncentracyjnych w Europie.
Do obozu przybywają kolejne grupy uczestników dzisiejszego marszu. Zwiedzają Miejsce Pamięci, słuchają świadków i przewodników. Są wśród nich weterani II wojny światowej z USA i Kanady.
Bill Davis z Bancroft z kanadyjskiej prowincji Ontario jest byłym żołnierzem szkockiego batalionu piechoty, który uczestniczył w walkach na terenie Francji, Belgii, Holandii i Niemiec. Dziś przyjechał z kolegą, by wziąć udział w wydarzaniu. „Jesteśmy tu po raz pierwszy. To miejsce powoduje wstrząs. Czytano nam o nim, mówiono nam, czego się spodziewać, ale tu trzeba przyjechać, aby poczuć tę atmosferę. To miejsce promieniuje złem. Jest tu coś złego w powietrzu” – podkreślają w rozmowie z KAI.
Urodzony w Czechosłowacji 86-letni Irving Eisner miał około 16 lat, kiedy trafił do Birkenau. Po 5 dniach jako cieśla został wysłany do rozbiórki warszawskiego getta, a następnie do Dachau. Żyjący obecnie w Izraelu Eisner obiecał Bogu, że jeżeli ocaleje poświęci swoje życie nauczaniu młodych ludzi. „Powiedziałem Mu, że jeśli wrócę, będę mówić o tym innym, dlatego tu przyjeżdżam, rok po roku. Aby mówić prawdę, nie zmyślać, mówić, co widziałem. Byłem tutaj czułem smród z krematoriów. Dopóki będą zdrowy na ciele i umyśle będę tu przyjeżdżał” – dodaje.
Podczas dzisiejszego wydarzenia weterani drugiej wojny światowej, którzy wyzwalali takie niemieckie obozy koncentracyjne jak Dachau, Mauthausen, Buchenwald, Nordhausen czy Orhdruf, oraz osoby ocalałe z holokaustu wspólnie przemaszerują ramię w ramię z młodymi ludźmi. Opowiedzą im także o swych przeżyciach.
W 21. Marszu Żywych, odbywającym się, by uczcić ofiary Holokaustu, udział wezmą także Polacy – w większości grupy młodzieży szkolnej i studentów.
Marsz Żywych, organizowany od 1988 roku przez ministerstwo edukacji Izraela i organizację "March of the Living”, przypada zawsze na 10. dzień po żydowskim święcie Paschy. W dniu tym, zwanym Jom ha-Szoa, Żydzi na całym świecie zapalają świece pamięci i wspominają w modlitwie ofiary holokaustu. W Oświęcimiu uczestnicy Marszu Żywych przejdą trzykilometrową trasą od KL Auschwitz wzdłuż rampy kolejowej pod Pomnik Ofiar Obozu w Brzezince. Tu zmówią kadisz – modlitwę za zmarłych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.