Abp Gądecki: parafia w Złotnikach powinna stać się wybitnym miejscem obrony życia
15 kwietnia 2012 | 23:07 | bt Ⓒ Ⓟ
Do tego, by parafia pw. św. Joanny Beretty Molli w podpoznańskich Złotnikach stała się wybitnym miejscem obrony życia wezwał parafian abp Stanisław Gądecki. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego metropolita poznański przewodniczył uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod nowo budowaną świątynię pod wezwanie tej świętej matki, która oddała własne życie za życie swojego dziecka.
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego w ścianę wznoszonego kościoła parafialnego pw. św. Joanny Beretty Molli w podpoznańskich Złotnikach, poprzedziła uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Sprawując ją w tymczasowej kaplicy podkreślił, że patronka parafii jest „świętą naszych czasów, która aby dać życie córce poświęciła swoje życie w świadomej ofierze”.
„Jej śmierć w piękny sposób ilustruje słowa Chrystusa: «Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich»” – mówił arcybiskup o św. Joannie Beretcie Molli, włoskiej lekarce i matce.
U Joanny podczas kolejnej ciąży zdiagnozowano chorobę, której wyleczenie było możliwe tylko kosztem życia dziecka. Mimo wskazań medycznych nakłaniających do przerwania ciąży zdecydowała się jednak urodzić dziecko, bowiem, jak podkreślił kaznodzieja, była przekonana, że ta mała istota ludzka ma takie same prawa, jak każdy człowiek. 21 kwietnia 1962 r. na świat przyszła jej czwarta córka. Ona sama zmarła tydzień później w wieku 39 lat. W 1994 r. Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną, a w 10 lat później świętą.
Abp Gądecki przyznał też, że przykład św. Joanny jest nam szczególnie potrzebny dziś, kiedy początki ludzkiego życia są bardzo atakowane przez cywilizację śmierci, i prowadzą do pomieszania pojęć w tej materii u bardzo wielu katolików.
„Dlatego wasza parafia powinna stać się dla Poznania, archidiecezji poznańskiej i dla naszej ojczyzny wybitnym miejscem obrony życia” – przekonywał wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Jednocześnie, odnosząc się do uroczystości parafialnej, abp Gądecki przypomniał, że kamień węgielny to nie tylko głaz położony u fundamentu budynku dla wzmocnienia dwóch murów tworzących narożnik, czyli węgieł, ale w znaczeniu przenośnym także oficjalny początek danego dzieła.
„Również Chrystusa nazywamy kamieniem węgielnym, który stanowi fundament nowego ludu Bożego” – wyjaśnił kaznodzieja dodając, że także każdy chrześcijanin powinien być zbudowany na kamieniu węgielnym, jakim jest Chrystus.
„Wmurowanie kamienia węgielnego symbolizuje więc nie tylko jakiś etap budowania świątyni, ale także osadzenie waszego życia nie na piasku niewiary, ale na wierze w Chrystusa zmartwychwstałego” – mówił metropolita do złotnickich parafian.
Po zakończeniu liturgii abp Gądecki wmurował w ścianę budowanego kościoła kamień węgielny pochodzący z Ziemi Świętej, z Golgoty, który osobiście ofiarował tej wspólnocie.
„Nasza młoda, bo licząca sobie dopiero niecałe trzy i pół roku, parafia jest na kolejnym etapie szeroko rozumianego budowania: wiary, wspólnoty i w końcu budynku kościoła – podkreślił w rozmowie z KAI proboszcz parafii ks. Jakub Knychała.
Parafię pw. św. Joanny Beretty Molli w podpoznańskich Złotnikach erygował abp Gądecki 1 stycznia 2009 r., natomiast już 3 października pobłogosławił wzniesioną tu pierwszą w Polsce kaplicę, której patronuje ta święta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.