Rozpoczęła się I sesja XIII Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
14 kwietnia 2012 | 11:36 | ks. wp / rk Ⓒ Ⓟ
Nabożeństwo w warszawskim kościele św. Trójcy otwarło 14 kwietnia I sesję XIII Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
"Ślubuję Panu Bogu wszechmogącemu, że jako członek Synodu Kościoła, będę miał na względzie jedynie dobro Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i będę przestrzegał jego zasad. Tak mi Panie Boże dopomóż, przez Chrystusa, Pana naszego. Amen" – tymi słowami złożonego ślubowania, zostali zaprzysiężeni członkowie nowego, XIII Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Działo się to podczas dzisiejszego, porannego nabożeństwa w luterańskim kościele św. Trójcy w Warszawie.
Liturgię nabożeństwa prowadził proboszcz parafii św. Trójcy – ks. radca Piotr Gaś. Ślubowane członków Synodu przyjął Biskup Kościoła – ks. Jerzy Samiec.
Po zaprzysiężeniu i ślubowaniu członków Synodu nastąpiła kolejna ważna chwila w nabożeństwie – podziękowanie ustępującej Radzie Synodalnej z jej Prezesem – ks. Waldemarem Pytlem na czele.
– W Kościele nie ma konfliktów, zawiści i zazdrości, każdy troszczy się o siostrę i brata. W Kościele na pierwszym miejscu jest Bóg, a potem bliźni. Kościół jest społecznością, w której nikt nie może czuć się wyizolowany (…).Kościół ceni różnorodność. Kościół to społeczność ludzi szczęśliwych, spełnionych i wzajemnie się kochających – chciałbym, aby to wszystko było prawdą. Ta wizja jest pobożnym życzeniem, bo człowiek również w Kościele może czuć się samotny, wyobcowany, niezrozumiany a nawet skrzywdzony – powiedział w kazaniu ustępujący Prezes Synodu ks. Pytel.
Stwierdził, że dziś rzadko można spotkać człowieka, po którego sposobie pracy widać że jest ewangelikiem. – Jakie świadectwo złożycie, jako członkowie Synodu kościoła? Czy w moim życiu widać, że jestem chrześcijaninem, ewangelikiem? Czy wyróżniam się z tłumu i czy to, co robię jest godne naśladowania? – pytał retorycznie ks. Pytel. Jego zdaniem jednym z wyzwań jest podtrzymanie ewangelickiej tożsamości wspólnoty. Jest ona czymś więcej niż świętowanie Pamiątki Reformacji i braniem urlopu w Wielki Piątek – dodał kaznodzieja snując refleksję na temat sedna luterańskiej tożsamości.
"Skoro Bóg zgromadził w jednym Kościele Żydów i pogan, to i podobnie może wspierać nasze wysiłki w kierunku ekumenii z innymi chrześcijańskimi wyznaniami, z którymi czasem jest nam tak samo nie po drodze, jak starożytnym Żydom z poganami.(…)Gdy na sercu będzie nam leżeć dobro Kościoła a nie własne, wtedy Bóg (…), mimo różnic nauczy nas budować jedność, tak w naszym Kościele, jak i w ekumenii z innymi chrześcijańskimi Kościołami – stwierdził jednoznacznie ks. Pytel, po czym dodał: Potrzeba nam tego, aby informacje związane z życiem Kościoła, a emitowane przez media, dotyczyły czegoś więcej niż tylko problemów związanych z Funduszem Kościelnym, Komisją Regulacyjną, lepiej lub gorzej prowadzoną lustracją, czy skandalami obyczajowymi. Takie „newsy” nie zachęcają do wiary i nie sprzyjają poszukiwaniom Boga w Kościele.
Po kazaniu i spowiedzi uczestnicy nabożeństwa przystąpili do Stołu Pańskiego (Sakramentu Komunii), po czym Biskup Kościoła zakończył je błogosławieństwem. Następnie Synodałowie udali się Centrum Luterańskiego, aby tam rozpocząć dwudniowe obrady.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.