Bp Fortuniak: piętno polskiej Golgoty Wschodu odbija się echem w naszych czasach
13 kwietnia 2012 | 18:56 | msz Ⓒ Ⓟ
– Piętno polskiej Golgoty Wschodu odbija się echem w naszych czasach – mówił w poznańskim kościele oo. dominikanów bp Zdzisław Fortuniak. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył uroczystej Mszy św. sprawowanej z okazji 72. rocznicy zbrodni katyńskiej i 72. rocznicy drugiej masowej zsyłki Polaków na Sybir.
Przypomniał, że od początku 1940 roku władze radzieckie planowały likwidację polskich jeńców przetrzymywanych w obozach. – Egzekucje rozpoczęły się w kwietniu 1940 roku. Polakom krępowano ręce i zabijano strzałem w tył głowy z bliskiej odległości, a zwłoki wrzucano do głębokich, bezimiennych grobów – mówił kaznodzieja. Bp Fortuniak podkreślił, że żaden z mocodawców tej zbrodni ani wykonawców nigdy nie został ukarany.
Kaznodzieja zwrócił uwagę, że w tym samym czasie, kiedy polscy oficerowie byli rozstrzeliwani w katyńskim lesie, Miednoje, Bykowni i w innych miejscach Golgoty Wschodu, miała miejsce druga masowa deportacja Polaków na Sybir. 13 kwietnia 1940 roku wywieziono trzysta tysięcy osób, wśród nich: przedstawicieli służb mundurowych, ziemian, rolników i kupców. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej zauważył, że prokuratura rosyjska kilka lat temu umorzyła w tej sprawie śledztwo.
Bp Fortuniak przypomniał też o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. – Wszyscy, którzy zginęli, oddali życie, by kłamstwo katyńskie zniknęło z przestrzeni publicznej, a prawda o ludobójstwie dotarła do świadomości świata – przekonywał kaznodzieja.
W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, członkowie Rodzin Katyńskich i Rodziny Sybiraków, stowarzyszeń kombatanckich, służby mundurowe i poczty sztandarowe.
Po Mszy św. pod poznańskim pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru złożono kwiaty i odbył się apel poległych.
Decyzję o rozstrzelaniu co najmniej 21768 obywateli polskich, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji wydało Biuro Polityczne KC WKP(b) decyzją z 5 marca 1940 r. Egzekucje przeprowadzane przez funkcjonariuszy policji politycznej NKWD odbywały się wiosną 1940 r., a rozpoczęły 3 kwietnia w Katyniu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.