Abp Szymecki: Krzyż jest naszą mądrością i mocą
06 kwietnia 2012 | 03:23 | tm Ⓒ Ⓟ
„Kochajcie krzyż. Weźcie go dziś do ręki, ucałujcie, przyciśnijcie do serca. Podajcie też waszym bliskim krzyż do ucałowania. Krzyż jest naszą mądrością. Krzyż jest naszą mocą. Kochajmy krzyż” – wzywał abp Stanisław Szymecki podczas Liturgii Męki Pańskiej w bazylice archikatedralnej w Białymstoku.
Hierarcha przypominając w homilii osobę bł. Jana Pawła II mówił, że był on „człowiekiem krzyża”. Podkreślał, że zwłaszcza w ostatnich latach swego życia Papież ukochał krzyż i pomimo słabości nie zrezygnował ze świadczenia o nim jako następca św. Piotra. Arcybiskup zachęcał zgromadzonych do umiłowania krzyża na wzór Papieża Polaka.
Białostocki Arcybiskup Senior podkreślał wielkie znaczenie krzyża dla społeczeństw i narodów. Wyjaśniał, że jest on ceną zbawienia wszystkich ludzi i „przypomina, jak wielką wartość ma człowiek w oczach Bożych, skoro Bóg umiłował go aż po krzyż”. „Krzyż jest także znakiem miłosierdzia i gotowości Bożego serca do dzielenia się miłosierdziem” – mówił.
Przypominając lata, w których władze usuwały krzyże z urzędów państwowych, szkół i szpitali wyraził obawę i niepokój, iż historia może się powtarzać. „Te lata wracają wraz z ludźmi, którzy nie uznają Boga, a obecność krzyża jest dla nich upomnieniem i wezwaniem do nawrócenia i uczciwego życia” – stwierdził abp Szymecki.
Zwrócił uwagę, że krzyż wpisuje się w ponad tysiącletnią historię Polski. Zaznaczył, że w okresach największych dziejowych prób naród szukał i znajdował siłę do przetrwania i do powstania z dziejowych klęsk właśnie w Chrystusowym krzyżu. „Jest to historia zbawienia, która jest częścią dziejów tej wielkiej wspólnoty ludzkiej którą jest naród. Nie można o tym nie pamiętać” – mówił.
Wszystkich zebranych wzywał do miłości krzyża, któremu w wielkopiątkowej liturgii oddaje się cześć przez ucałowanie. „Krzyż jest naszą mądrością. Krzyż jest naszą mocą. Kochajmy krzyż” – zakończył Arcybiskup.
Centralnym wydarzeniem liturgii Wielkiego Piątku była adoracja krzyża. Celebrans odsłaniając kolejno trzy ramiona krzyża, ukazał wiernym do adoracji znak, przez który dokonało się zbawienie świata.
Po Komunii św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do symbolicznego Grobu Pańskiego, przygotowanego w kaplicy Jezusa ukrzyżowanego.
Przez całą Wielką Sobotę wierni będą adorować Najświętszy Sakrament w Grobie Pańskim. O godz. 9.00 Arcybiskup Metropolita przewodniczyć będzie Jutrzni wraz z Godziną Czytań, a godz. 19.00 uroczystej Liturgii Wigilii Paschalnej. Będzie ona transmitowana na całe Podlasie przez TVP Białystok.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.