Bp Śmigiel: Kościół pod krzyżem jest najbardziej autentyczny
06 kwietnia 2012 | 00:49 | ks. is Ⓒ Ⓟ
„Kościół pod krzyżem jest Kościołem najbardziej pociągającym, ponieważ najbardziej autentycznym” – powiedział dziś biskup nominat Wiesław Śmigiel podczas liturgii Męki Pańskiej w bazylice katedralnej w Pelplinie.
Bp Śmigiel powiedział, że w Wielki Piątek uczestniczymy w liturgii, która „jest przesiąknięta cierpieniem naszego Pana Jezusa Chrystusa”.
Biskup podkreślił, że „pod krzyżem wszyscy są równi” a „każdy, kto chce wytrwać pod krzyżem potrzebuje odwagi, a ta odwaga swoje źródło ma w miłości do Chrystusa Ukrzyżowanego, Zabitego i Zmartwychwstałego”.
„Trwać pod krzyżem, to uczciwie i z pełnym poświęceniem realizować swoje powołanie życiowe, bez względu na to czy jest to powołanie do małżeństwa, kapłaństwa czy życia konsekrowanego”, powiedział biskup nominat. Hierarcha stwierdził, że uczciwe wypełnianie swoich obowiązków przez rodziców, nauczycieli, pracodawców i pracowników, służebne podejście przełożonych do swoich zadań jest wiernym trwaniem pod krzyżem.
Bp Śmigiel wskazał na bł. Jana Pawła II, który swoja postawą, szczególnie w cierpieniu, „stał się świadkiem i nauczycielem trwania pod krzyżem”.
Odnosząc się do współczesności i świadectwa męczenników w historii i współcześnie, kaznodzieja pytał, „czy my jesteśmy gotowi na męczeństwo”, bo „Krzyż Chrystusa jest ciągle znakiem sprzeciwu i zgorszenia”. Hierarcha przypomniał, że każdego roku w XXI w. ginie za wiarę od 100 do 200 tys. chrześcijan.
„Kościół adorujący krzyż i Kościół pod krzyżem jest najbardziej wiarygodny i fascynujący, bo jest oparty na miłości”, powiedział biskup pomocniczy. W tym miejscu nawiązał do ostatniej krytyki i ataków na Kościół w Polsce. Wyliczył ataki „na biskupów, prezbiterów, na Kościół”. Stąd, wnioskował Bp Śmigiel, może właśnie dlatego „wielu chrześcijan przystępuje do sakramentu pokuty i pojednania, wielu chrześcijan chce się modlić, uczestniczy w nabożeństwie drogi krzyżowej, przychodzi na Eucharystię”. A dzieje się tak, ponieważ „Kościół pod krzyżem jest Kościołem najbardziej pociągającym, ponieważ jest najbardziej autentycznym”.
Bp Śmigiel stwierdził, że „w Kościele jest ocean łaski i dobra” ale „są też drobne plamy zła”. Kościół zaś „nieustannie się odradza właśnie pod krzyżem”, dodał.
W liturgii uczestniczyło wielu wiernych. Obecny byli także biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga, biskup senior Piotr Krupa oraz księża pracujący w Pelplinie.
W południe w Pelplinie odprawiono Drogę Krzyżową na Górze Jana Pawła II, miejscu gdzie błogosławiony papież celebrował Mszę św. w 1999 r. Wieczorem zaś przy grobie Chrystusa, w kaplicy Collegium Marianum, odśpiewano Gorzkie Żale.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.