Płock: wystawa wielkanocna w Domu Darmstadt
31 marca 2012 | 16:40 | eg Ⓒ Ⓟ
Poświęcenie pokarmów w kościele, wieszanie śledzia i śmigus – dyngus zobaczyć można m.in. na wystawie pt. „Tradycje wielkanocne”, która otwarta została w Domu Darmstadt w Płocku. Otwarciu wystawy towarzyszyło ogłoszenie wyników X. Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod tym samym tytułem.
Najpopularniejszymi tematami na wystawie były: niedziela palmowa, koszyczek ze święconką, śmigus – dyngus, święcenie pokarmów w kościele, grób Chrystusa, składanie kwiatów przed Jego grobem. Autorzy prac plastycznych wiedzieli także, jak wygląd chodzenie z gaikiem, co to są pucheroki i dlaczego w Wielkanoc wiesza się śledzia.
Na wystawie znalazły się prace nadesłane na konkurs pod nazwą „Tradycje wielkanocne”. Nadesłano na niego 2.511 prac konkursowych ze 169 placówek. Prace oceniała komisja pod przewodnictwem Janiny Owczarek – plastyka z Sieradza.
Nagrodę prezydenta Płocka otrzymał dziewięcioletni Kacper Pierzchała z Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim, natomiast nagrodę Grand Prix – ośmioletni Kacper Stępniak ze Szkoły Podstawowej w Szczawinie Kościelnym. Łącznie uczestnikom w wieku od 3 do 16 lat przyznano 71 nagród.
„Chcemy uchronić od zapomnienia polskie tradycje świąt Wielkiej Nocy. Cieszymy się, że uczestnicy nie tylko wiedzą, jak wygląda niedziela palmowa, koszyczek ze święconką czy śmigus – dyngus, ale nieobce są im także zanikające zwyczaje wielkanocne, takie jak chodzenie z gaikiem, wieszanie Judasza czy palenie ognisk”, informują organizatorzy konkursu z Domu Darmstadt.
Otwarciu wystawy towarzyszyły warsztaty wyrobu tradycyjnych palm wielkanocnych z okolic Sierpca. Prowadziło je Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych „Nasze Ostrowy”.
Wystawa „Tradycje wielkanocne” czynna będzie do 15 kwietnia, w soboty, niedziele i święta Wielkiej Nocy, w godz. 8.00-18.00. Wstęp na nią jest wolny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.