Opole: Międzynarodowa konferencja o finansowaniu Kościołów (zapowiedź)
30 marca 2012 | 22:13 | mp Ⓒ Ⓟ
„Finansowanie związków wyznaniowych w Polsce i w krajach niemieckojęzycznych – stan aktualny oraz perspektywy zmian” – to temat konferencji organizowanej przez Wydział Prawa i Administracji oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego, która odbędzie się 24 i 25 kwietnia br. Obrady toczyć się będą najpierw w Kamieniu Śląskim a drugiego dnia w Opolu.
Konferencja odbędzie się w formie dwóch sesji naukowych, w czasie których uznani specjaliści (teoretycy i praktycy) z Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Polski przedstawią szczegółową analizę rozwiązań prawnych w zakresie finansowania związków wyznaniowych obowiązujących w tych państwach oraz panelu dyskusyjnego na temat możliwości wprowadzenia podatku kościelnego w Polsce oraz zalet i wad takiego rozwiązania.
Celem konferencji jest analiza przepisów prawnych regulujących finansowanie związków wyznaniowych w Polsce i w Niemczech, a także przedstawienie czynników mających wpływ na ewentualną zmianę przyjętych rozwiązań prawnych w tych obu krajach.
„Spotkanie to wypełni istniejącą lukę i posłuży wymianie doświadczeń, zdobyciu nowych informacji, a przede wszystkim przyczyni się do transferu wiedzy, gdyż do tej pory nie odbyła się żadna konferencja naukowa, która w sposób wyczerpujący omawiałaby zagadnienie podatku kościelnego oraz wpływ transformacji ustrojowej państwa na zmiany modelu finansowania związków wyznaniowych w Polsce” – wyjaśnia główny organizator konferencji ks. prof. Dariusz Walencik z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.
W ramach pierwszej sesji o finansowaniu związków wyznaniowych w krajach niemieckojęzycznych, prof. dr hab. Alfred Hierold z Uniwersytetu w Bambergu omówi w swym wykładzie podstawy prawne systemu podatku kościelnego w Niemczech, a prof. dr hab. Stephan Haering z Uniwersytetu Monachijskiego funkcjonowanie systemu podatku kościelnego w Niemczech.
Z kolei prof. dr hab. Thomas Schüller z Uniwersytetu w Monastyrze zaprezentuje prawne i pastoralne zalety i wady systemu podatku kościelnego w Niemczech, prof. dr hab. Hans Paarhammer z Uniwersytetu w Salzburgu specyfikę finansowania związków wyznaniowych w Austrii, a dr hab. Martin Grichting będący wikariuszem generalnym diecezji Chur, specyfikę finansowania związków wyznaniowych w Szwajcarii.
Druga sesja dotyczyć będzie finansowania związków wyznaniowych w Polsce.
Prof. dr hab. Dariusz Walencik z Uniwersytetu Opolskiego wygłosi referat: "Dobrowolna ofiarność wiernych. Podstawy prawne i rozwiązania praktyczne" a prof. dr hab. Artur Mezglewski z Politechniki Radomskiej będzie mówić o finansowaniu nauczania religii w placówkach publicznych oraz wynagrodzeń kapelanów z budżetu.
Prof. dr hab. Tadeusz J. Zieliński z Chrześcijańskiej Akademii Teologiczna w Warszawie omówi finansowanie szkolnictwa wyznaniowego ze środków publicznych, prof. dr hab. Piotr Stanisz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego będzie mówić o zwolnieniach celnych i ulgach podatkowych jako formie finansowania związków wyznaniowych ze środków publicznych
Prof. dr hab. Piotr Stec z Uniwersytetu Opolskiego wygłosi referat o ramach prawnych działalności gospodarczej związków wyznaniowych w Polsce.
Słowa pozdrowienia do uczestników sesji wygłoszą: abp dr Wiktor Skworc, metropolita górnośląski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec oraz bp prof. Andrzej Czaja, biskup opolski, wielki kanclerz Wydziału Teologicznego UO.
W drugim dniu konferencji 25 kwietnia o godz. 10. Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego odbędzie się dyskusja panelowa : Podatek kościelny w Polsce? W debacie prowadzonej przez dr. Andrzeja Grajewskiego udział wezmą: o. prof. dr hab. Stephan Haering OSB, dr Paweł Kowal, red. Jarosław Makowski, red. Marcin Przeciszewski i ks. prof. dr hab. Piotr Stanisz.
Do udziału w dyskusji zaproszona jest szeroka publiczność i dziennikarze. Wstęp wolny.
Szczegółowe informacje na stronie internetowej konferencji:
http:// www.prawo.uni.opole.pl/okn_index.php
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.