Kaplica hospicjum otrzymała wezwanie i relikwie bł. Jana Pawła II
27 marca 2012 | 19:54 | msz Ⓒ Ⓟ
Poznańskie Hospicjum Palium otrzymało dziś relikwie bł. Jana Pawła II. – Relikwie przypominają, że jedność ludzi wierzących nie kończy się ze śmiercią, ale następuje wymiana za pośrednictwem Eucharystii, podczas której jednoczymy się z kultem Kościoła niebiańskiego – podkreślił w homilii abp Stanisław Gądecki.
Metropolita poznański przewodniczył uroczystej Mszy św. połączonej z wprowadzeniem relikwii bł. Jana Pawła II do kaplicy hospicjum na os. Rusa w Poznaniu. Jednocześnie kaplica otrzymała wezwanie błogosławionego papieża Polaka. Pacjenci, ich rodziny, pracownicy hospicjum i wolontariusze modlili się o umocnienie w chorobie i wypełnienie się woli Bożej, a także o życie wieczne dla zmarłych.
Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski przekonywał w homilii, że każde relikwie są przypomnieniem chrześcijańskiej prawdy o śmierci i zmartwychwstaniu. Przypomniał, że Jan Paweł II w ostatnich latach swego życia bardzo chorował, ale ludzie nie chcieli wierzyć w jego odejście. Metropolita poznański zauważył, że papież nie tylko przygotowywał się do śmierci, a także wydał szczegółowe dyspozycje odnośnie do swojego pogrzebu.
– Wszystko, co mówił i robił wskazywało, że pogodził się ze śmiercią i chciał jak najlepiej i świadomie przeżyć jej moment – stwierdził abp Gądecki.
Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski zwrócił też uwagę, że ludzie od wieków żywili nadzieję na znalezienie lekarstwa na wszelkie choroby i śmierć, zapewniającego nieśmiertelność. Prawdziwe lekarstwo dające nieśmiertelność tkwi natomiast w naszym wnętrzu. Tajemniczy proces nowego przymierza, które nie zna śmierci, rozpoczyna się w nas na chrzcie św. – W chrzcie św. rozpoczyna się w nas nowe życie nieunicestwione przez śmierć, ale wprowadzające w pełne światło – przypomniał abp Gądecki.
Hospicjum Palium jest największym Poznaniu ośrodkiem obejmującym kompleksową opieką paliatywną chorych i ich bliskich. Jest też miejscem edukacji i szkolenia kadry lekarzy, pielęgniarek, psychologów, rehabilitantów i innych w opiece paliatywno-hospicyjnej. Obecnie poznański ośrodek oferuje 24 miejsca stacjonarnej opieki całodobowej. W planach rozbudowy jest kolejnych 12.
Pod koniec 2010 r. rozpoczęła się kampania „Motyle dla Hospicjum” na rzecz rozbudowy tej placówki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.