Poznań: dyktando ze słownictwa religijnego
26 marca 2012 | 16:13 | ms Ⓒ Ⓟ
„Mówienie o wyższości mszy trydenckiej nad mszą świętą w językach narodowych przypomina rozprawianie o przewadze świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkanocnymi”. To i tym podobne zdania składające się na historię Andrzeja, studenta religioznawstwa, musieli poprawnie napisać uczestnicy poznańskiego dyktanda ortograficznego ze słownictwa religijnego. Zwycięzca, Robert Bil z wydawnictwa Agape, nie popełnił żadnego błędu.
Autorem dyktanda był ks. prof. Wiesław Przyczyna, przewodniczący Komisji Języka Religijnego Rady Języka Polskiego. – Tym środowiskom kościelnym, które nie akceptują norm zatwierdzonych przez Radę Języka Polskiego i odrzucają je, proponuję ustalenie własnych zasad ruchu drogowego i poruszanie się według nich po drogach. Wiemy, czym to by się mogło skończyć – mówił do uczestników spotkania ks. prof. Przyczyna.
Uczestnicy dyktanda musieli poprawnie napisać m.in. nazwę „katedry polowej Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie”, opisywali też „superekscentrycznego księdza doktora habilitowanego z przeszło trzydziestoletnim stażem naukowym, który jest wicerektorem diecezjalnego seminarium duchownego”. W dyktandzie „ewangelicki pastor wyjaśniał, skąd się wzięło Święto Reformacji i dlaczego jego Kościół jest ewangelicko-augsburski, a nie augsburskoewangelicki”, a „emerytowany ksiądz infułat, eksproboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła, przedstawił najnowsze wydanie Mszału rzymskiego dla diecezji polskich”. Bohater opowieści nie przypuszczał, że można „tak długo mówić o obrzędach wstępnych, modlitwach eucharystycznych czy prefacjach o narodzeniu Pańskim”.
Ks. prof. Przyczyna, kierownik Katedry Komunikacji Religijnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który od lat zajmuje się badaniami nad polskim językiem religijnym, wygłosił także w Poznaniu wykład na temat kryteriów kodyfikacji pisowni słownictwa religijnego.
W dyktandzie w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uczestniczyło ponad pięćdziesiąt osób. Byli wśród nich dziennikarze, księża, studenci i pracownicy różnych wydawnictw. Celem konkursu była popularyzacja poprawnej polszczyzny w zakresie słownictwa religijnego wśród użytkowników języka.
Organizatorem dyktanda „Piszemy poprawnie” był Zakład Retoryki, Pragmalingwistyki i Dziennikarstwa Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Radio Emaus.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.