Sandomierz: dziękczynne modlitwy w 20. rocznicę ustanowienia nowych granic diecezji
25 marca 2012 | 17:41 | apis Ⓒ Ⓟ
Z okazji 20. rocznicy ustanowienia przez papieża Jana Pawła II nowych granic diecezji sandomierskiej 24 marca podczas dziękczynnej Eucharystii odprawionej w sandomierskiej bazylice katedralnej modlono się w intencji całej wspólnoty diecezjalnego Kościoła i o błogosławieństwo dla bp. Wacława Świerzawskiego z okazji jubileuszu święceń biskupich.
Modlono się także za duszę zmarłego bp. Edwarda Materskiego, emerytowanego biskupa radomskiego, który w latach 1981-1992 był biskupem diecezji sandomiersko-radomskiej.
Wspólna Eucharystia pod przewodnictwem ordynariusza sandomierskiego bp. Nitkiewicza oraz biskupa pomocniczego Edwarda Frankowskiego zgromadziła kapłanów, siostry zakonne, wspólnotę seminaryjną, członków ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz wielu diecezjan.
Rozpoczynając Mszę św. bp Nitkiewicz wskazał na szeroką posługę i misję lokalnego Kościoła.
– Przed dwudziestu laty bł. Jan Paweł II dokonał reorganizacji Kościoła w Polsce, w tym także jego struktur na Ziemi Sandomierskiej. Lud Boży wraz z pasterzami stanął przed wielkim wyzwaniem, trzeba było zintegrować struktury już istniejące i tworzyć nowe, a przede wszystkim budować jedność, pogłębiać świadomość, że tworzymy jedną wspólnotę – przypominał biskup. – Dziś dziękujemy Bogu za wszelkie dobro jakim obdarzył nas Kościół lokalny i za to, które dokonało się przez tenże Kościół w wymiarze duchowym i doczesnym. Chrystus troszczył się o całego człowieka i o swoją ziemską ojczyznę – mówił bp Nitkiewicz.
– Tą samą drogą idzie Kościół, dbając o uświęcenie swoich wiernych, a jednocześnie o ich sprawy doczesne. Nie tylko nie jest beneficjentem państwa, nie tylko nie korzysta z żadnych przywilejów, jak usiłują to wmówić dzisiaj niektóre środowiska, ale jego działalność jest olbrzymim wsparciem dla tego co robią instytucje świeckie. Można to było zobaczyć choćby podczas ostatniej tragicznej powodzi, świadczą o tym kościelne placówki charytatywne, zaangażowanie na rzecz rodziny i wychowania młodzieży, czy troska o dobra kultury. Jak ubogie byłoby polskie społeczeństwo bez posługi Kościoła – podkreślił biskup sandomierski.
Podczas homilii bp Frankowski podkreślał znaczenie jedności Kościoła, jako wspólnoty ludzi wierzących.
– To właśnie w Kościele uczymy się być razem, w doskonałej jedności, gdzie nikt nie może być na nikogo obojętny, lecz wyczulony na potrzeby drugiego. Cztery tradycje, które spotkały się w jednej diecezji ubogaciły nas i uzupełniły się wzajemnie w posługiwaniu duszpasterskim. To Chrystus obecny w swoim Kościele uczy tej doskonałej jedności i otwartości na nowe zadania w dziele ewangelizacji – mówił bp Frankowski.
W trakcie Mszy św. bp Nitkiewicz wręczył tytuł "Protector Vitae" dla Pani Aliny Kowalskiej i dr. Jana Józefczuka – zasłużonych obrońców życia i zdrowia ludzkiego w diecezji sandomierskiej.
Pani Alina Kowalska przez wiele lat była diecezjalną doradczynią poradnictwa rodzinnego, przyczyniła się do otwarcia Diecezjalnego Domu Samotnej Matki w Ostrowcu Świętokrzyskim, stworzyła Diecezjalne Centrum Pomocy Rodzinie w Jędrzejowie k/Ostrowca Świętokrzyskiego, oraz jako członek Rady Miasta Ostrowca stała na czele Komisji ds. Rodziny przyczyniła się propagowania ochrony życia i przygotowania do życia w rodzinie.
Natomiast doktor nauk medycznych Jan Józefczuk, ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Sandomierskim, jako pełnomocnik ds. kształcenia Służby Zdrowia organizował konferencje naukowo – szkoleniowe dla pracowników Służby Zdrowia a także dla kapłanów alumnów i katechetów, których problematyka była skoncentrowana na promocji życia, naprotechnologii i obronie dzieci nienarodzonych.
Na uroczystości przybyli także parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych oraz włodarze Sandomierza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.