Górka Klasztorna: tysiące wiernych obejrzało Misterium Męki Pańskiej
24 marca 2012 | 23:59 | jm Ⓒ Ⓟ
Tysiące wiernych z diecezji bydgoskiej, różnych zakątków Polski i zagranicy obejrzało w sobotę Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej. Inscenizacja męki i śmierci Chrystusa jest odgrywana przy najstarszym sanktuarium maryjnym w kraju od 1984 roku.
Każdego roku misterium jest przedstawiane czterokrotnie. – Coraz trudniej przeżywać to, co jest niewidoczne dla oczu. Współczesny człowiek jest bardziej nastawiony na to, co można dotknąć i zobaczyć. Odgrywamy to misterium, aby pogłębić naszą wiarę – tłumaczy ks. Piotr Gałązka MSF ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny.
Grupę aktorską stanowi kilkadziesiąt osób. W jej szeregi wchodzą duchowni, a nade wszystko świeccy mieszkający w parafii i w pobliskich miejscowościach. – Staramy się, aby nie było to tylko działanie osób zakonnych. Angażujemy w to ludzi bliskich naszemu sanktuarium. Wielu z nich robi to z potrzeby serca, by wszystkim, którzy tu przyjeżdżają, pomóc w przeżywaniu tajemnicy śmierci i zmartwychwstania – dodał ks. Piotr Gałązka MSF.
Przed rozpoczęciem inscenizacji wierni są wprowadzani w wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat poprzez klimat modlitwy. Dzisiejszej Eucharystii przewodniczył prowincjał zgromadzenia ks. Marian Kołodziejczyk MSF. – Droga Krzyżowa Chrystusa jest zawsze ta sama, a jednak wciąż na nowo celebrowana. Sam w tym misterium kilkakrotnie odgrywałem rolę Jezusa i zawsze, jako dla aktora, było to inne przeżycie – powiedział kapłan.
Sami aktorzy muszą przejść wiele prób, a także charakteryzację. W główną rolę od kilku lat wciela się ks. Robert Ablewicz MSF.
Pierwsza scena skupia pielgrzymów na Wieczerniku, gdzie Jezus z Apostołami zasiada do Ostatniej Wieczerzy. Następnie przez Ogrójec, Sanhedryn, sąd przed Piłatem, Drogę Krzyżową, wszyscy zmierzają na Golgotę, gdzie inscenizacja kończy się sceną ukrzyżowania Jezusa. Wszystko odbywa się na otwartym powietrzu, na Placu Objawienia przy sanktuarium. – To jest przeżycie trudne do opisania. Od trzech lat „gram” jedną z kobiet płaczących.Kiedy spoglądam na ludzi, którzy to wszystko przeżywają, ja również silniej odczuwam historię życia i śmierci Jezusa – powiedziała Monika Szymańska.
Pielgrzymi, którzy przybywają do Górki Klasztornej na misterium, modlą się również przed Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej. W tym roku inscenizacja zostanie pokazana jeszcze 31 marca oraz 1 i 14 kwietnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.