Diecezja sandomierska świętuje 20. rocznicę ustanowienia jej nowych granic
23 marca 2012 | 17:04 | apis Ⓒ Ⓟ
Z okazji 20. rocznicy ustanowienia nowych granic diecezji sandomierskiej w sobotę 24 marca o godz. 17.30 podczas dziękczynnej Eucharystii w sandomierskiej bazylice katedralnej zostaną uhonorowane odznaczeniem Protector Vitae osoby zaangażowane w ochronę życia i zdrowia ludzkiego. Natomiast w niedzielę 25 marca wierni będą przeżywać w kościołach całej diecezji doniosłą 20. rocznicę ogłoszenia bulli Jana Pawła II "Totus Tuus Poloniae Populus".
Sobotnia jubileuszowa Eucharystia odprawiona będzie w intencji całej wspólnoty diecezjalnej, a także o błogosławieństwo Boże dla bp. Wacława Świerzawskiego z okazji 20. rocznicy jego sakry biskupiej. Następnie w Sali Papieskiej Instytutu Teologicznego w Sandomierzu odbędzie się uroczysta sesja księży dziekanów.
Z okazji 20. rocznicy ustanowionych przez Jana Pawła II nowych granic diecezji sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz w ogłoszonym na początku lutego br. specjalnym komunikacie z wdzięcznością wspominał swoich poprzedników – biskupów, którzy przyczynili się do jej rozwoju i zaprosił wszystkich wiernych na uroczystości dziękczynne.
Z północnej części diecezji sandomierskiej 20 lat temu powstała diecezja radomska, natomiast do pozostałych 8 dekanatów dołączono 7 dekanatów diecezji przemyskiej, 2 z diecezji lubelskiej i l z diecezji tarnowskiej.
Wówczas w związku z mianowaniem bp. Edwarda Materskiego pierwszym biskupem radomskim, nowym biskupem sandomierskim został bp Wacław Świerzawski.
Po odejściu bp. Świerzawskiego na emeryturę, rządy w diecezji sprawował bp Andrzej Dzięga, którego następcą jest obecnie bp Krzysztof Nitkiewicz.
Diecezję sandomierską utworzył 30 czerwca 1818 r. papież Pius VII bullą "Ex imposita nobis". Jej granice wytyczyły rzeki: Wisła, Pilica, Czarna oraz Góry Świętokrzyskie. W kształcie prawie niezmienionym diecezja przetrwała 174 lata. W 1981 r. jej nazwa została zmieniona na sandomiersko-radomską.
Diecezją kierowało 9 biskupów ordynariuszy, 4 administratorów apostolskich i 11 wikariuszy kapitulnych. Wspomagało ich także 8 biskupów pomocniczych. Ważną rolę w administrowaniu diecezją odgrywał konsystorz generalny, od 1919 r. nazwany kurią diecezjalną. Funkcje doradcze spełniała kapituła katedralna, a następnie od 1971 r. rada kapłańska i kolegium konsultorów . Od 1820 r. diecezja posiada własne seminarium duchowne, w którym przygotowywano przyszłych księży. W 1937 r. seminarium uzyskało niektóre uprawnienia szkół wyższych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.