W sobotę odsłonięcie Pomnika Dzieci Utraconych
22 marca 2012 | 23:58 | alg Ⓒ Ⓟ
Pomnik Dzieci Utraconych e zostanie uroczyście odsłonięty i poświęcony w sobotę 24 marca w Koszalinie w ramach obchodów Narodowego Dzień Życia. Po ponadrocznej pracy wielu osób i instytucji udało się zebrać środki na budowę pomnika, a co najważniejsze, opracować procedury pochówku dzieci utraconych, pozostawionych w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie.
Uroczystości rozpoczną się Mszą św. o godz. 9.00 w koszalińskiej katedrze. Eucharystii przewodniczył będzie biskup koszalińsko–kołobrzeski Edward Dajczak. Po Mszy św. uroczystości pogrzebowe przeniosą się na Cmentarz Komunalny w Koszalinie, gdzie o godz. 10.45 rozpocznie się trzeci pochówek dzieci utraconych, pozostawionych w koszalińskim szpitalu. Na zakończenie, poświęcenia pomnika dokona biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Paweł Cieślik, który od początku uczestniczył w pracach Komitetu Budowy Pomnika Dzieci Utraconych.
Pochówek będzie miał charakter ekumeniczny. Wezmą w nim udział duchowni Kościołów zrzeszonych w Koszalińskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej.
Bp Dajczak podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami przekonywał, że rozwiązanie wypracowane w Koszalinie jest wzorcowe. – To jest godne rozwiązanie na dziesięciolecia. To jest grób, pomnik, przy którym każdy rodzic może się pomodlić, zadumać, wspomnieć swoje utracone dziecko. Rodzice otrzymują jasny sygnał, że miejscowa społeczność, samorząd, różne wspólnoty i Kościoły stają razem z nimi w zadumie i modlitwie – wyjaśnił.
Odsłonięcie pomnika to nie koniec prac Komitetu, bo aktualnie trwają prace nad powołaniem grupy wsparcia dla rodziców po stracie dziecka. – Pracując przez rok przy koszalińskim dziele zauważyliśmy sporą dezinformację, często będącą ignorancją zawinioną, gdy idzie o stan prawny w Polsce dotyczący pochówku dzieci utraconych, a także co do losów ciał tych dzieci w szpitalach Pomorza i na terenie naszej diecezji. Podejście lekarzy, urzędników, duszpasterzy, różnych osób zawodowo związanych z opieką psychologiczną nad osobami dotkniętymi poronieniem uświadamiają nam, że jeszcze wiele musimy zrobić, by zmienić świadomość społeczną – tłumaczył ks. Henryk Romanik, pomysłodawca budowy pomnika. Zapewnił, że Komitet będzie realizował kolejne inicjatywy, by tę świadomość budować.
– Opracowujemy program katechezy dla uczniów ostatnich klas szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Poprzez kapelanów szpitali, pracujących w blisko dziesięciu placówkach w diecezji, gdzie znajdują się oddziały ginekologiczno-położnicze i patologii ciąży, chcemy zawiązać grupy inicjatywne, które podejmą te trudne zadania – uzasadnił ks. Romanik.
Monika Tkaczyk, zastępca dyrektora Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszalinie, które zarządza cmentarzem, przyznaje, że w Polsce problem pochówku dzieci utraconych nadal nie jest rozwiązany. – W każdym mieście stosuje się inne rozwiązania, a czasami problem zamiata się pod dywan. Dochodzi też do sytuacji patowych, kiedy szpital zgłasza się do zarządcy cmentarza bez dokumentów, a ten nie ma prawa dokonać pochówku bez aktów zgonu. Koszalin, który opracował procedury pochówku dzieci utraconych, pozostawionych w szpitalu, dalece wyprzedził inne miasta w Polsce, chociaż w Gdańsku także dokonuje się pochówków i to indywidualnych, bez względu na długość trwania ciąży – poinformowała Tkaczyk.
Pomnik, który zostanie odsłonięty w sobotę to zmniejszona kopia rzeźby Maryi Matki Życia, znajdującej się przed radomską kurią biskupią. Autorem projektu jest łódzka artystka Krystyna Fałdyga-Solska.
Komitet Budowy Pomnika Dzieci Utraconych pracuje aktualnie nad powołaniem w Koszalinie grupy wsparcia dla rodziców po stracie dziecka. Pierwsze spotkanie grupy odbędzie się 21 kwietnia o godz. 12.00 w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie.
Komitet Budowy Pomnika Dzieci Utraconych został powołany 18 stycznia 2011 r. w Koszalinie. Jego honorowymi członkami są: biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, prezydent Koszalina Piotr Jedliński, przewodniczący Rady Miasta Koszalin Władysław Husejko oraz Urszula Mikietyńska, lekarz pediatra i radna miejska.
Pomysłodawcą budowy pomnika jest ks. Henryk Romanik. To inicjatywa społeczna, w którą zaangażowały się m.in. władze miejskie, przedstawiciele lokalnego Kościoła, szpitala, Urzędu Stanu Cywilnego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej oraz lokalnych mediów.
Budowa Pomnika Dzieci Utraconych w Koszalinie odbyła się w ramach kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Inicjatywę wspierają i koordynują Radio Plus Koszalin, TVP Szczecin oraz „Gość Niedzielny”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.