Wizja św. Pallottiego ciągle aktualna
22 marca 2012 | 14:09 | alg Ⓒ Ⓟ
W ramach uroczystości związanych z 50. rocznicą kanonizacji św. Wincentego Pallottiego, bp koszalińsko- kołobrzeski Edward Dajczak celebrował w środę wieczorem Mszę św. w domu sióstr pallotynek w Koszalinie. Uroczystości jubileuszowe w Koszalinie rozpoczęły się w poniedziałek i potrwają do piątku. Towarzyszy im peregrynacja krzyża-relikwii, który został wyjęty z grobu Świętego podczas procesu beatyfikacyjnego.
„Przeżywamy tajemnicę krzyża przy relikwiach człowieka, który żył w trudnych czasach pierwszej połowy XIX wieku, w czasach, które wstrząsnęły historią i geografią Europy. Zewnętrzne warunki wcale nie sprzyjały wielkiej działalności apostolskiej, bo i Kościół był wówczas osłabiony podziałami duchowieństwa i silną wrogością wobec niego. Pomimo tych doświadczeń, ks. Pallotti, dzięki swojej gorliwości, dokonał wielkich dzieł, a jego wizja, niezależnie od upływającego czasu, jest ciągle aktualna” – podkreślał bp Dajczak. „Sięgajmy po wzorce świętych i dajmy się im prowadzić” – zachęcał i dodał, że świętość każdego człowieka ochrzczonego potrzebna jest, by do wszystkich docierała Ewangelia.
Zdaniem ordynariusza, we współczesnej kulturze pojawia się nieustannie myśl, że trzeba krzyż schować, nie pokazywać dzieciom, bo wszystko jest zbyt trudne, zbyt wielkie. „Wydaje mi się, że współczesny świat w sposób niemalże absurdalny, a krzyż jest tu tylko symbolem, chciałby się schronić przed miłością, mimo że ciągle o niej mówi i śpiewa. Wynika to z faktu, że miłość zawiera tajemnicę życia w pełnej wolności, która możliwa jest tylko tam i tylko wtedy, kiedy spotyka się z całkowitym oddaniem siebie” – uzasadniał. Jego zdaniem wszystkie warunki stawiane miłości niszczą ją i nadwyrężają. „Jeżeli czegoś we współczesnym świecie nam brakuje, to radykalizmu w miłości” – zauważył bp Dajczak.
S. Ewa Barłowska ze wspólnoty sióstr pallotynek w Koszalinie przyznała w rozmowie z KAI, że myśli św. Pallottiego zachwyciły ją i zdecydowały o wstąpieniu do Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego. „Św. Pallotti głosił, że każdy jest powołany do świętości i każdy ochrzczony może być apostołem – urzekła mnie ta idea. Od razu pomyślałam o swojej mamie, jej codziennej pracy i spracowanych dłoniach. Pomyślałam, że ona jest wielkim apostołem poprzez wychowanie tylu dzieci, poprzez swój styl życia. Ona realizuje największe z przykazań – przykazanie miłości i dzięki niemu na nowo odkryłam swoje powołanie do chrześcijaństwa, że mam szanse być świętą” – uzasadnia s. Barłowska.
„To, co mam wspólnego ze św. Pallottim, to pasja ludzi i współpraca z nimi. To jest jego takim darem i charyzmatem, który ciągle odkrywamy. Wszędzie, gdzie pracowałam, prowadząc rekolekcje z młodzieżą, katechezę, czy dziś w kancelarii parafii katedralnej, jestem posłana do ludzi, by im pomagać, angażować ich i czynić odpowiedzialnymi za Kościół.”- tłumaczy s. Anna Ozon z koszalińskiej wspólnoty sióstr pallotynek.
Siostry pallotynki pełnią posługę w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w dwóch domach. W Koszalinie mieszka siedem sióstr. Pracują w kurii biskupiej, przy parafii katedralnej i w katechezie, a pallotynki w Bobolicach od ponad 50 lat prowadzą Dom Pomocy Społecznej dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie.
„Jeżeli popatrzymy na ten dom z perspektywy lat, można zauważyć, jak bardzo siostry dbają o te dzieci i jak bardzo chcą, by żyły na miarę naszych czasów. Siostry starały się pozyskać środki na sale rehabilitacyjne, gdzie dziś na bieżąco są rehabilitowane. Ten dom jest jedną z naszych największych radości, a te dzieci są naszą dumą” – wyjaśnia s. Marta Partyka, przełożona wspólnoty sióstr pallotynek w Koszalinie i referentka ds. zgromadzeń zakonnych diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Na środowe uroczystości jubileuszowe zostały zaproszone rodziny sióstr pallotynek, zamieszkałych i pochodzących z Koszalina oraz rodziny zaangażowane w dzieła apostolskie. Wierni z Koszalina będą mogli się włączyć w te uroczystości w piątek 23 marca podczas Mszy św. w katedrze, którym przewodniczył będzie o godz. 9.00 i 18.00 ks. Janusz Łuczak SAC. Tego dnia trzy nabożeństwa Drogi Krzyżowej odbywać się będą z krzyżem-relikwiami. Pożegnanie relikwii zaplanowano na sobotę rano w kaplicy sióstr pallotynek.
Rok Jubileuszowy z okazji 50-lecia kanonizacji św. Wincentego Pallottiego rozpoczął się 22 stycznia w Warszawie, a zakończy się 20 stycznia 2013 r. Hasło przewodnie tego roku brzmi „Pallotti. Świętość dla apostolstwa”.
Krzyż-relikwie będzie nawiedzał wszystkie pallotyńskie ośrodki w kraju, m.in. w Poznaniu, Ożarowie Mazowieckim, Zakopanem, Kielcach, Częstochowie, Wadowicach i w Lublinie. Rok Jubileuszowy z okazji 50. rocznicy kanonizacji św. Wincentego Pallottiego zakończy się 20 stycznia 2013 r. w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.