Diecezja sosnowiecka istnieje 20 lat
20 marca 2012 | 14:46 | kjk Ⓒ Ⓟ
Z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore i metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo 25 marca w Sosnowcu odbędą się uroczystości dwudziestolecia powołania do życia diecezji sosnowieckiej. Uroczystości rocznicowe rozpoczną też peregrynację po diecezji obrazu Miłosierdzia Bożego i relikwii krwi bł. Jana Pawła II.
Diecezja sosnowiecka została powołana do istnienia 25 marca 1992 r. przez Jana Pawła II bullą „Totus Tuus Poloniae Populus”. Wydzielona terytorialnie z diecezji częstochowskiej, kieleckiej i krakowskiej, została przydzielona do metropolii częstochowskiej.
Utworzona została z dekanatów: Będzin, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Łazy, Sączów, Sosnowiec, Siewierz (z diecezji częstochowskiej); Olkusz, Pilica (niektóre parafie), Sułoszowa (niektóre parafie), Wolbrom (z diecezji kieleckiej); Jaworzno (z archidiecezji krakowskiej). Na stolicę diecezji wybrano Sosnowiec, a kościołem katedralnym stała się świątynia parafialna pw. Wniebowzięcia NMP. Patronami diecezji sosnowieckiej zostali: św. Albert Chmielowski oraz św. Rafał Kalinowski.
Ojciec Święty na pierwszego biskupa sosnowieckiego mianował ks. Adama Śmigielskiego SDB, inspektora Prowincji Wrocławskiej Salezjanów w Polsce. Biskupami pomocniczymi zostali: biskup pomocniczy diecezji kieleckiej ks. bp Piotr Skucha oraz ks. prałat Tadeusz Pieronek.
W skład nowo utworzonej diecezji sosnowieckiej weszło wówczas 97 parafii z diecezji częstochowskiej, 44 parafie z diecezji kieleckiej i 11 parafii z archidiecezji krakowskiej, co w sumie dało 152 parafii (plus dwa wikariaty terenowe z własnymi duszpasterstwami).
Po reformie administracyjnej w Polsce od 1 stycznia 1999 r. terytorium diecezji sosnowieckiej weszło w skład województwa śląskiego i małopolskiego. Powierzchniowo diecezja sosnowiecka zajmuje ok. 2000 km kwadratowych, a jej maksymalna rozciągłość z zachodu na wschód wynosi ok. 70 km, z północy na południe ok. 45 km. W granicach diecezji znajduje się 12 miast, w tym 3 duże aglomeracje liczące ok. 100 tys. mieszkańców (Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza i Jaworzno) oraz 15 gmin wiejskich. Według danych statystycznych parafii za 2010 r. ludność miejska liczy 84,27% wszystkich mieszkańców diecezji, a ludność gmin wiejskich 15,73%.
Po kanonicznym objęciu diecezji pierwszy biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB w czerwcu 1992. powołał Kurię Diecezjalną, której siedzibą został Dom Katechetyczny parafii pw. św. Barbary w Sosnowcu (ul. Wawel 19). 4 czerwca 1992. erygowane zostało Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie przy ulicy Bernardyńskiej 3, w budynku przekazanym do użytkowania przez metropolitę częstochowskiego, Stanisława Nowaka. 30 czerwca 1992. powołany został Sąd Biskupi.
Do ważniejszych wydarzeń historii diecezji należą prace I Synodu Diecezji Sosnowieckiej, który rozpoczął się 24 marca 2001 (trwał do 11 grudnia 2004). Do najważniejszych dat należy zaliczyć również wizytę Jana Pawła II 14 czerwca 1999. w Sosnowcu, podczas VII Pielgrzymki do Ojczyzny. W historię diecezji sosnowieckiej od 1995. wpisuje się Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Jest to największy tego typu festiwal w Polsce. Wśród działań, mających na celu pracę z młodzieżą, na uwagę zasługują organizowane od 2009. Spotkania Młodych Diecezji Sosnowieckiej, będące kontynuacją odbywających się od 1993 r. tzw. Forów Młodzieży, które gromadziły w wybranych częściach diecezji tysiące młodych ludzi.
Po śmierci bp. Adama Śmigielskiego nowym biskupem sosnowieckim został ks. prał. Grzegorz Kaszak. Nominacja została ogłoszona 4 lutego 2009 r. Z jego inicjatywy od 25 marca do 25 listopada 2012 r. trwać będzie peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii bł. Jana Pawła II we wszystkich parafiach diecezji. Peregrynacja rozpoczęła się w bazylice katedralnej w Sosnowcu, a zakończy procesją z obrazem z Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie-Syberce do parafii pw. św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Będzinie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.