Pierwsze polskie wydanie książki z frankfurckiego procesu zbrodniarzy z Auschwitz
19 marca 2012 | 17:11 | rk (KAI) Ⓒ Ⓟ
Prawie 800 stron relacji z procesu przeciwko zbrodniarzom z Auschwitz, który w latach 1963-1965 odbył się we Frankfurcie nad Menem, zawiera wydana po raz pierwszy w języku polskim książka „Auschwitz przed sądem” Hermanna Langbeina.
Szczegółowa relacja z tego jednego z największych procesów przeciwko 20 niemieckim esesmanom, zdaniem przedstawicieli Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, stanowi wstrząsający przewodnik po tym byłym największym niemieckim obozie koncentracyjnym i ośrodku zagłady. Zbiór zawiera 825 zeznań złożonych przez około 250 świadków zbrodni popełnionych w KL Auschwitz-Birkenau.
Jak zauważa rzecznik oświęcimskiego Muzeum, Jarosław Mensfelt, autor książki, były więzień Auschwitz i jeden ze świadków na procesie, wybrał i żywo skomentował najcenniejszą część obszernego postępowania dowodowego, dzieląc wybrane zeznania pod względem ich treści. „Dzięki układowi tematycznemu czytelnik może dotrzeć do wybranego problemu i porównać różne zeznania na ten sam temat. Tym samym publikacja zachowuje wszelkie zalety bezpośredniego kontaktu ze źródłem historycznym, nie mając zarazem, poprzez staranny dobór cytatów, jego wad” – zauważa pracownik muzeum.
Mensfelt wyjaśnia, że wydawcy polskiej edycji, wzbogacili pozycję o elementy pozwalające współczesnemu czytelnikowi na pełniejszy odbiór przedstawianych faktów, „w tym o przypisy z informacjami na temat uczestników procesu oraz słowniczek nazw i instytucji niemieckich oraz terminów obozowych”.
Książkę wydały wspólnie Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, wydawnictwo Via Nova, oraz Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i jest do nabycia w księgarni internetowej muzeum.
Tzw. pierwszy proces frankfurcki był największym i najważniejszym z procesów przeciwko nazistom, które miały miejsce w Niemczech pod jurysdykcją Republiki Federalnej Niemiec po 1945 r. Proces esesmanów z załogi obozowej Auschwitz trwał ponad pół roku. Złożone wówczas relacje są do dziś dla historyków bezcennym materiałem źródłowym. W ramach procesu w 1964 roku niemieccy prokuratorzy odwiedzili były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, dokonując wizji lokalnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.