Obchody 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Łodzi
18 marca 2012 | 15:34 | lg Ⓒ Ⓟ
Trzy miesiące trwać będą obchody 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Łodzi. Rozpocznie ją Msza święta dla ludzi pracy, odprawiona 19 marca w łódzkiej katedrze. O udział we wszystkich spotkaniach apeluje abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki.
"Było to najważniejsze wydarzenie w historii miasta i Kościoła łódzkiego. Przybył do Łodzi, bo pragnął spotkać się z nami w stolicy naszej diecezji i osobiście podarować nam radość goszczenia u siebie Następcy św. Piotra. Wtedy ofiarował nam bardzo wiele: swoją obecność i trud pielgrzymowania, natchnione słowo Boże; małe dzieci nakarmił Chlebem Życia, wszystkich umocnił błogosławieństwem apostolskim. Wsławił też nasze miasto, bo cały świat mówił wtedy o Papieżu, który w Łodzi spotkał się z włókniarkami w ich fabryce i z małymi dziećmi z okazji ich I Komunii Świętej" – napisał abp Władysław Ziółek w specjalnej odezwie do wiernych.
Metropolita łódzki podkreślił, że mimo upływu lat, wizytę Jana Pawła II w Łodzi mieszkańcy wspominają ze wzruszeniem. "Od tamtego dnia mija ćwierćwiecze. Nie wszyscy mogli doczekać tej rocznicy. Ci, których Opatrzność zachowała przy życiu, mimo upływu lat, ze wzruszeniem wspominają tamto spotkanie. Są wśród nich twórcy kultury, którzy w katedrze łódzkiej mogli zamienić kilka słów z Janem Pawłem II. A także włókniarki, najbardziej zapracowane kobiety w mieście, które Papież umocnił na duchu, aby w swoich rodzinach promieniowały jeszcze większą miłością" – wylicza pasterz Kościoła w Łodzi.
Obchody rocznicowe rozpoczną się 19 marca, w uroczystość św. Józefa, patrona archidiecezji łódzkiej i potrwają trzy miesiące. "Zgromadzi się wtedy świat pracy, aby uczcić swojego patrona – św. Józefa. Będzie to nawiązanie do spotkania Jana Pawła II przed 25 laty z ludźmi pracy w Zakładach Uniontexu. Nauczanie Papieża-Polaka na temat pracy przybliży nam ks. biskup Kazimierz Ryczan z Kielc, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy" – pisze abp Ziółek. "Usilnie zapraszam osoby pracujące, oraz ich rodziny do licznego udziału w tej uroczystości. Za wstawiennictwem Błogosławionego Papieża będziemy się modlić również w intencji osób, które utraciły pracę" – zachęca metropolita łódzki.
Punktem kulminacyjnym obchodów będzie Święto Eucharystii, które zostało ustanowione na pamiątkę wizyty papieża w Łodzi. W tym roku przypada ono w niedzielę, 10 czerwca. Będzie mu przewodniczyć kard. Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, najbliższy współpracownik papieża Benedykta XVI.
Jednym z punktów obchodów będzie także spotkanie modlitewne osób, które 25 lat temu w obecności Jana Pawła II przyjęły I Komunię Świętą. "To spotkanie będzie miało wyjątkową wymowę. Niektóre z tych osób Bóg obdarzył powołaniem kapłańskim lub zakonnym" – zauważa abp Ziółek.
Elementy jubileuszowe pojawią się także w corocznych inicjatywach archidiecezji łódzkiej. Tak będzie m.in. z niemal miesięcznym programem Łódzkich Dni Rodziny, organizowanym w Niedzielę Palmową Marszem dla Jezusa czy pielgrzymką "Szlakiem Jana Pawła II". Do wizyty papieża w Łodzi nawiązywać będzie także organizowana przez młodzież gra miejska odwołująca się do symboli kojarzonych z papieżem-Polakiem.
"Niech każdy z nas postara się, aby osobiście uczestniczyć w tych spotkaniach oraz innych do tego zachęcić. Tylko przez taki udział w obchodach Rocznicy, wraz ze swoją rodziną, z przyjaciółmi i sąsiadami, będziemy mogli najpełniej wyrazić naszą wdzięczność Panu Bogu za wizytę Jana Pawła II w Łodzi i za jej liczne owoce. W duchu tej wdzięczności wypraszajmy też u dobrego Boga łaskę kanonizacji Jana Pawła II oraz pomoc w realizowaniu jego duchowego testamentu" – prosi abp Ziółek. "Zbliżające się uroczystości są dla nas wielkim wyzwaniem. Uczyńmy wszystko, aby ich przeżywanie było radosne, pogłębiło w nas miłość do Kościoła i postawę wdzięczności wobec błogosławionego Jana Pawła II" – podkreśla metropolita łódzki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.