Abp Zimowski: świat ludzkiego cierpienia wzywa nas do autentycznej miłości
16 marca 2012 | 18:26 | mag Ⓒ Ⓟ
Świat ludzkiego cierpienia wzywa nas do autentycznej miłości, która wyraża się w solidarności – powiedział abp Zygmunt Zimowski.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia otworzył w Warszawie dwudniowe międzynarodowe sympozjum naukowe „Duchowa troska w praktyce medycznej” zorganizowane przez UKSW, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Katolische Universitat Eichstatt-Ingolstadt w Bawarii.
Nawiązując do nauczania Soboru Watykańskiego II abp Zimowski powiedział, że duszpasterstwo chorych nie może już dłużej ograniczać się tylko do kapłanów. Muszą oni być wsparci przez specjalistów z różnych dziedzin nauki oraz wolontariuszy. Jak zaznaczył hierarcha, „świat cierpienia zawiera w sobie szczególne wyzwanie do wspólnoty i solidarności, a chorzy i cierpiący powinni odczuwać bliskość duchową i fizyczną całej wspólnoty chrześcijańskiej”.
Dziękując siostrom zakonnym za ich niezastąpiony wkład w zespole opieki duszpasterskiej, abp Zimowski zauważył, że „doskonale łączą one w sobie kobiecość z wiarą i miłością”. Przez to są „sakramentalnymi gestami matczynej miłości Boga, zawsze wiernego człowiekowi” .
Zwracając się do laikatu Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia powiedział, że „Kościół potrzebuje dzisiaj świadectwa odpowiednio przygotowanych świeckich, którzy jako asystenci pastoralni, nadzwyczajni szafarze Eucharystii, czy wolontariusze będą świadkami miłości Boga”.
– Cierpienia nie można traktować jako absolutnego nieszczęścia. Jest to bowiem okazja dojrzewania i szkoła prawdziwej miłości, w której nosi się wzajemne ciężary – podkreślił abp Henryk Hoser tłumacząc, że poprzez doświadczenie cierpienia człowiek odkrywa kim jest i może lepiej zrozumieć drugą osobę.
Zwracając uwagę, że przysięga Hipokratesa koresponduje z etosem Ewangelii, biskup warszawsko-praski powiedział, że edukacja lekarzy powinna wrócić dziś do swoich pierwotnych korzeni. – Nie będzie medycyny człowieka, godnej tej nazwy jeżeli nie wróci ona do swoich pierwotnych inspiracji i nie wcieli ich w dominującym obecnie świecie techniki i technologii – podkreślił abp Hoser. Jak zaznaczył,lekarz nie powinien leczyć choroby, ale przede wszystkim chorego człowieka.
W trakcie konferencji dyskutowano także o potrzebie całościowego spojrzenia na cierpiącego człowieka, który obok pomocy medycznej potrzebujr także wsparcia psychologicznego i duchowego.
Pierwszy dzień obrad zorganizowano w kampusie UKSW na Młocinach. Drugi dzień sympozjum (17 marca) będzie odbywał się w budynku Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.