Bydgoszcz: XXII Olimpiada Teologii Katolickiej
15 marca 2012 | 18:49 | jm Ⓒ Ⓟ
„Kościół naszym domem” – to hasło tegorocznej XXII Olimpiady Teologii Katolickiej. W Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej 26 osób zmagało się w etapie diecezjalnym. Młodzi miłośnicy wiedzy teologicznej otrzymali do rozwiązania test, który składał się z 35 pytań.
Uczestnicy wcześniej musieli wziąć udział w etapie na szczeblu szkolnym, który miał miejsce w listopadzie ubiegłego roku. Dzisiejszy sprawdzian zakwalifikował trzy najlepsze osoby do rywalizacji ogólnopolskiej, którą w tym roku zaplanowano od 12 do 14 kwietnia w Koszalinie. – Z relacji wielu nauczycieli religii oraz własnych doświadczeń wiem, że jest grono młodzieży, która garnie się do wiedzy teologicznej. Szuka odpowiedzi na różne pytania dotyczące wiary. Lekcje religii stają się pewnym przedsionkiem ich późniejszego myślenia, rozwijania swoich umiejętności, w tym wiedzy – powiedział ks. dr Mirosław Gogolik.
Dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy dodał, że zgłębianie treści teologicznych przez świeckich przekłada się również na ich późniejszą posługę, a także zaangażowanie w Kościele. – Spośród tych uczestników wyłaniają się potem osoby, które są chętne podjąć dalsze studia z zakresu teologii. Mamy chociażby alumna seminarium na piątym roku, który wielokrotnie uczestniczył w olimpiadzie. Poznając historię Kościoła, głębię jego nauczania, odkrywamy swoje miejsce w Kościele – dodał ks. Gogolik.
Organizatorzy i uczniowie podkreślali wielokrotnie zasługi swoich katechetów, którzy są częstą zachętą, aby poszukiwać głębiej. – Na młodzież trzeba oddziaływać swoją osobowością. Jeśli czujesz, że teologia jest nie tylko nauką, ale pasją – żyjesz tym, żyjesz Bogiem – to młodzież to widzi. Ważne żeby być autentycznym, również w nauce, przekazywaniu wiedzy. To jest taki mój sposób dzielenia się również wiarą. Wiara i rozum – jak wiadomo – równa się szczęście – powiedział Tomasz Meliński, który jest katechetą w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią.
„Kto finansował drugą wyprawę misyjną Ottona?”, „Co Katechizm Kościoła Katolickiego określa mianem duszy świętości?”, „Podaj warunki nieomylności magisterium soborowego?” – to trzy spośród 35 zagadnień w teście. Same pytania miały charakter otwarty, zamknięty, a także trzeba było zaznaczyć jedną prawidłową lub fałszywą odpowiedź. – Zgłębianie myśli teologicznej skłania mnie do zastanawianie się nad głębszym sensem życia człowieka. Jestem na tyle przygotowana, że nie obawiam się trudnych pytań – powiedziała uczestniczka Justyna Milczarek z Nakła nad Notecią.
„Myślę, że jestem tutaj z chęci poznania czegoś więcej, budzi się w moim sercu pewna ciekawość. To nowe doświadczenie – dodał zwycięzca etapu diecezjalnego Kacper Marchlewicz z VI LO w Bydgoszczy. Drugie miejsce zajęła Ewa Karpińska z I LO w Bydgoszczy, a trzecie Katarzyna Konopska z IV LO w Bydgoszczy.
„Trzeba się cieszyć gronem młodych ludzi, którzy są zainteresowani czymś więcej, niż tylko rozrywką czy metalową muzyką. Młodzi interesują się filozofią, teologią, trzeba ich w tym wspierać. Zachęcać do bardziej intensywnego czytania. To jest również pokazanie pewnego wzorca dla rówieśników” – dodał bp Jan Tyrawa.
Organizatorami Olimpiady Teologii Katolickiej są: Wydział Teologiczny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski oraz Kuria Biskupia Koszalińsko-Kołobrzeska.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.