Biskup Edward Dajczak wygłosił rekolekcje dla nauczycieli
12 marca 2012 | 15:37 | pm Ⓒ Ⓟ
– Jeśli chcemy komuś pomóc wierzyć, musimy podzielić się z nim własnym doświadczeniem wiary. Człowiek, który nie doświadczył miłości, niezależnie od ukończonych studiów, nie jest w stanie nauczyć jej kogokolwiek. Wy, nauczyciele doskonale to rozumiecie – mówił podczas rekolekcji dla nauczycieli bp Edward Dajczak.
Sakramenty inicjacji chrześcijańskiej: chrzest, bierzmowanie i Eucharystia były myślą przewodnią rekolekcji odbywających się od 5 do 7 marca w koście pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świdwinie. Rekolekcje przeprowadził bp Edward Dajczak. Wzięli w nich udział pedagodzy z świdwińskich szkół, a także przyjezdni z pobliskich miejscowości, m.in. Połczyna Zdr. i Gościna. W świątyni modliło się ponad 120 nauczycieli.
Pierwszego dnia pedagodzy odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Wymownym znakiem drugiego dnia było namaszczenie olejem wraz z wypowiadanymi słowami: „Niech Bóg odnowi w tobie pragnienie świętości, byś mógł być świadkiem jego miłości pośród ludzi” – To jest piękne posłanie. Dlatego nabierzmy odwagi – wzywał biskup. Wcześniej tłumaczył pedagogom, że w sytuacji, kiedy uwierzyło się Bogu nie można Go zatrzymać tylko dla siebie. – Bóg uzdalnia mnie, bym odbył pielgrzymkę do mojej siostry i mojego brata.
Spotkanie Chrystusa tworzy relacje z bliźnimi, natychmiast je koryguje. Pozwala mi wyjść poza te, które są zdominowane tylko moim myśleniem. Potrafię wówczas zakwestionować w sposób sceptyczny i ciepły własne rozeznanie, kiedy ono zaczyna być krzywdzące dla drugiej osoby. Nie od razu się to osiąga. To nie jest sielanka – przekonywał. Wskazywał też na lęki, które zamykają człowieka na miłość Nieogarnionego. Mówiąc o przemianie w przestrzeni społecznej, nawiązał do reform w szkolnictwie. – Kto chce reform, domaga się zmian struktury. Raz po raz boleśnie tego doświadczacie, a Nowy Testament mówi, czego przykładem może być list św. Pawła do Filemona, że nie koniecznie należy zmieniać prawo, by dokonała się przemiana. Jej gwarantem jest świadectwo miłości Boga dawane przez człowieka. Dlatego nam nie wolno powiedzieć, że nie możemy zmienić świata wokół nas – udowadniał.
W pierwsze dwa dni sprawowano Liturgię Słowa. Uroczysta Eucharystia była zwieńczeniem trzeciego dnia rekolekcji.
W tym samym czasie rekolekcje dla nauczycieli ze Słupska i okolic poprowadził ks. Piotr Przyborek z Gdańska.
Wieczór skupienia dla koszalińskich nauczycieli odbędzie się 24 marca br. (sobota) w kaplicy przy kościele pw. Ducha Św. o godz. 19.00.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.