Bydgoszcz: lektorzy zastanawiają się nad bogactwem Słowa Bożego
09 marca 2012 | 21:16 | jm Ⓒ Ⓟ
Szkoła Słowa Bożego, adoracja Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, Droga Krzyżowa, milczenie oraz odwiedziny Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej wpisują się w program wielkopostnego czuwania dla lektorów diecezji bydgoskiej.
Podstawą do rozważań stał się m.in. fragment z Ewangelii św. Mateusza, w którym mowa o wchodzeniu przez ciasną bramę. – Uświadomienie sobie prawdy o owej ciasnej bramie, jest dla młodego człowieka siłą oraz motywacją do tego, by nie ulec temu, co łatwiejsze. Dlatego, że współczesny świat lubi drogę łatwą, szeroką i pełną pokus. W tym wypadku lektorzy otrzymują od Pana Boga coś więcej – powiedział rekolekcjonista, ks. Paweł Polcyn.
Duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza dodał, że lektor jest kimś kto daje się kształtować Bożemu Słowu. Odkrywa w nim dla siebie nieustanne bogactwo, światło oraz kompas, wskazujący na to, jak się w tym świecie zachowywać, a także jakich dokonywać wyborów. – Ojciec Święty bardzo mocno mówi do młodych, że czytanie Słowa Bożego jest dzisiaj wielkim wyzwaniem. Lektor nie ma być tylko narzędziem do czytania. Jest na de wszystko jego pierwszym słuchaczem – stwierdził.
Kapłan przypomniał uczestnikom, że droga, do której zaprasza Jezus jest na pewno nigdy nie będzie łatwa. Podkreślił, że najważniejsza walka, która toczy się przez całe nasze życie, jest bitwą o wieczność. – Na pewno nie każdy może stać tak blisko ołtarza. Głoszenie Chrystusa wśród rówieśników jest ogromnym wyzwaniem. Dlatego chciałbym teraz na chwilę się zatrzymać, zapomnieć o uczelni i obowiązkach. Pragnąłbym odejść od tego pędu, a pomyśleć o swojej wierze – powiedział Bartosz Gołębiewski z parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Bydgoszczy.
Z kolei Paweł Rossa z bydgoskiej parafii Chrystusa Króla dodał, że posługa lektora każdego dnia uczy go czegoś nowego. Skłania do większego zaangażowania w życie Kościoła. – Na pewno przez bycie lektorem w pewien sposób się wyróżniamy. Nasi rówieśnicy widzą kim jesteśmy. Widzą, że warto być człowiekiem duchowo poukładanym – stwierdził.
W rekolekcjach, które potrwają w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym na bydgoskich Piaskach do niedzieli, biorą również udział alumni wyższego seminarium. – Będąc klerykiem kontakt ze Słowem Bożym mam każdego dnia. Niestety we współczesnym świecie często zapominamy o tej wartości jaką ono ze sobą niesie. Czasami ludzie czują się znudzeni tym słowem i nie odkrywają jego głębi. Dzisiaj mamy nowoczesne środki ewangelizacji, są gotowe rozważania, które pomogą nam lepiej zrozumieć to wielkie bogactwo, a przez to i zmieniać siebie – powiedział kleryk Rafał Wegner.
Warto dodać, że w diecezji bydgoskiej wciąż wzrasta liczba osób, chcących być blisko ołtarza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.