Abp Hoser przestrzega organistów przed zobojętnieniem na rzeczywistosć sakralną
08 marca 2012 | 22:11 | mag Ⓒ Ⓟ
Przed popadnięciem w rutynę i zobojętnienie na rzeczywistość sakralną przestrzegał dziś organistów abp Henryk Hoser. Biskup warszawsko-praski przewodniczył uroczystej Mszy św. w kościele pw. św. Huberta w Zalesiu Górnym. Liturgia zakończyła doroczne trzydniowe rekolekcje wielkopostne dla osób trudniących się zawodowo grą w kościele z obu warszawskich diecezji.
Przypominając, że Msza św. jest sprawowaniem „wielkiej tajemnicy wiary” abp Hoser prosił w homilii organistów, aby nigdy nie zapominali o jej prawdziwym wymiarze i znaczeniu. – Tam bije źródło zbawienia, tam ludzie dostępują sakramentów, tam słuchają ożywiającego ich stwórczego Słowa Bożego – tłumaczył.
Zdaniem biskupa warszawsko-praskiego, „codzienne obcowanie z rzeczywistością sakralną przy jednoczesnej znajomości tzw. kulis parafialnych, gdzie widać wyraźniej słabe strony Kościoła, może prowadzić do zobojętnienia na sprawy Boże”. – Możecie dojść do niewrażliwości, letniości czy lenistwa duchowego, nazywanego acedią. Praca zaczyna was wówczas nudzić. Jest ona bowiem traktowana jedynie jako materialne wykonanie kontraktu o ten zresztą niewielki zarobek – zauważył abp Hoser. I – jak dodał – syndrom ten dotyka nieraz także osoby pracujące w zakrystiach, czy niektórych księży, którzy – jak się wyraził arcybiskup – „powoli zaczynają nabierać rutyny, a ona niestety zabija ducha”. Przyczyną takiego stanu, zdaniem biskupa warszawsko-praskiego, jest zanik osobistej modlitwy i wrażliwości na słowo Boże.
Abp Hoser apelował także do organistów, aby nie mieszali dwóch wymiarów życia, jakimi są sacrum i profanum. – Choć one wpływają na siebie wzajemnie, to jednak należy zachować poczucie sakralności miejsca świętego, czasu świętego, rzeczy świętych oraz osób Bogu poświęconych, a to skupia się właśnie w liturgii – powiedział biskup warszawsko-praski.
Zwracając uwagę, że praca organisty kościelnego jest także służbą Bogu i drugiemu człowiekowi arcybiskup zachęcał do umiejętnego wykorzystywania czasu w trakcie samej Mszy świętej. – Możecie się wówczas modlić za tych, którzy przychodzą do świątyni, możecie czytać słowo Boże, a nie jak to się nieraz zdarza rozwiązywać krzyżówki czy grać na komputerze.
W tym roku w rekolekcjach wielkopostnych dla organistów uczestniczyło 40 muzyków z obu warszawskich diecezji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.