Ks. dr Tarliński: muzycy kościelni nie są marginesem czy fasadą
04 marca 2012 | 17:57 | marm Ⓒ Ⓟ
Nie jesteśmy marginesem, dodatkiem czy fasadą – mówił 3 marca do muzyków kościelnych ks. dr Piotr Tarliński, muzykolog z Instytutu Liturgii, Muzyki i Sztuki Sakralnej Uniwersytetu Opolskiego. Spotkali się oni na wielkopostnym dniu skupienia w katedrze w Gliwicach.
Ks. dr Tarliński, który wygłosił homilię podczas wielkopostnego nabożeństwa podkreślił, że posługa muzyków kościelnych jest ważna, gdyż jest wpisana w najważniejsze dzieło Kościoła. „Muzyk współdziała w ocalaniu świata, którego Chrystus dokonuje w liturgii. Do tego zostaliśmy zaproszeni, powołani i wybrani. Zrekonstruujmy w naszej świadomości ten fakt, że nie jesteśmy marginesem, ani dodatkiem, czy fasadą” – mówił ks. dr Tarliński.
Jak podkreśla organizator spotkania, ks. dr Franciszek Koenig, referent ds. muzyki kościelnej diecezji gliwickiej, dni skupienia są okazją do podwójnej formacji organistów: duchowej będącej fundamentem oraz formacji liturgiczno-muzycznej. – Nie wystarczy tylko posiąść umiejętność gry, technikę, wiedzieć jak się zachować w tej posłudze, ale trzeba znać szeroki kontekst muzyki, stąd temat tegorocznego wykładu poświęconego tradycji muzyki liturgicznej na Śląsku na przykładzie opactw cysterskich w Jemielnicy i Rudach oraz na przykładzie kościołów Bytomia i Pyskowic – wyjaśnia.
Muzykolog ks. Tarliński przypomniał, że ten region jest bardzo bogaty w tradycje muzyczne, ponieważ to tutaj wykształciło się wielu znakomitych muzyków, kompozytorów i dyrygentów. Odwołując się do cysterskiego dziedzictwa przypomniał m.in. postać Johannesa Nucius’a. XVI-wieczny muzyk trafił do nowicjatu w Rudach Raciborskich. Był to znakomity kompozytor, którego utwory rozpowszechnione były w całej Europie, obecnie znajdują się w największych bibliotekach muzycznych. Ponadto był twórcą dzieła teoretycznego poświęconego komponowaniu.
Organiści cenią sobie te wielkopostne spotkania, w programie których jest czas zarówno na modlitwę i spowiedź, jak też na naukę nowych pieśni i doskonalenie umiejętności. – W kościele gram od 30 lat, ale wiem, że formować muszę się cały czas – podkreśla organistka z Gliwic, Dorota Janysek.
W diecezji gliwickiej posługę pełni 220 muzyków kościelnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.