Wręczono Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała
01 marca 2012 | 19:06 | led Ⓒ Ⓟ
Ks. dr Manfred Deselaers z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu i Anna Lebet-Minakowska kustosz w krakowskim Muzeum Narodowym otrzymali 1 marca w Krakowie Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała, jezuity, orędownika dialogu katolicko-żydowskiego.
Ks. dr Manfred Deselaers – katolicki duchowny z Akwizgranu, który od 1989 r. pracuje w Polsce, został wyróżniony za inicjatywy społeczne na rzecz pojednania polsko-żydowsko-niemieckiego i chrześcijańsko – żydowskiego. Anna Lebet-Minakowska, autorka serii prowadzonych od blisko 10 lat wykładów „Judaizm: poznać znaczy zrozumieć”, została uhonorowana za twórczość intelektualną i popularyzatorską pozwalającą zrozumieć tradycję żydowską i chrześcijańską oraz ich wzajemne oddziaływanie.
W trakcie spotkania prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak podkreślił, że ks. dr Deselaers z powodzeniem podejmuje wiele inicjatyw na rzecz pojednania polsko-żydowsko-niemieckiego. „Dzięki inicjatywom ks. Deselaersa dla wielu osób różnych narodowości i religii wizyta na terenie byłego obozu Auschwitz – Birkenau nabiera znacznie głębszego znaczenia” – zaznaczył Nowak.
Zdaniem ks. Deselaersa, dialog w kontekście Auschwitz jest zawsze trudny, ponieważ dotyka ran. W Auschwitz chodziło nie tylko o zabicie ludzi, ale o zabicie relacji między ludźmi. „W leczeniu ran chodzi o uzdrowienie relacji. Nie wierzę, że możemy to zrobić samotnie. Żydzi sami, Niemcy sami, Polacy sami. Zaufanie buduje się poprzez spotkanie twarzą w twarz” – mówił duchowny. Dodał, że ta nagroda to wyróżnienie dla całego Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
Pomysłodawcą ustanowienia nagrody im. ks. Stanisława Musiała jest krakowskie stowarzyszenie Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze”. Wyróżnienie przyznawane jest w dwóch kategoriach: za twórczość promującą ducha dialogu oraz za podejmowanie inicjatyw społecznych na rzecz pojednania.
O. Stanisław Musiał SJ urodził się w 1938 roku w Łososinie Górnej k. Limanowej. Studiował filozofię na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie w latach 1957-1960 oraz teologię na Wydziale Teologicznym Bobolanum w Warszawie w latach 1960-1964. Był członkiem redakcji "Tygodnika Powszechnego" oraz Komitetu Episkopatu do spraw Dialogu z Judaizmem. W 1987 roku przyczynił się m.in. do podjęcia decyzji o przeniesieniu klasztoru karmelitanek z terenu byłego obozu niemieckiego KL Auschwitz w Oświęcimiu. Zmarł 5 marca 2004 r. w Krakowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.