Abp Zimowski odebrał medal „Bene Merenti”
28 lutego 2012 | 11:28 | ks. mf / ms Ⓒ Ⓟ
Wyraz uznania za twórczy wkład w kształtowanie polskiej teologii i rozwój Polskiego Towarzystwa Teologicznego – tak umotywowano przyznanie abp. Zygmuntowi Zimowskiemu medalu Bene Merenti (łac. „dobrze zasłużonemu”) Polskiego Towarzystwa Teologicznego.
Uroczystość wręczenia odznaczenia przewodniczącemu Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia odbyła się 27 lutego podczas walnego zebrania PTT w auli im. Jana Pawła II Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.
Laudację wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który odniósł się m.in. do zawołania abp. Zygmunta Zimowskiego „Non ministrari sed ministrare” („Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć”). – Sługa to ten, kto służy i jest posłuszny Panu, dzięki czemu Pan Bóg może realizować swój plan – mówił abp Depo. – Przyznany medal „Bene Merenti” oznacza, że abp Zimowski służy dobrze – dodał metropolita częstochowski.
Abp Zimowski w swoim wystąpieniu określił fundamenty polskiej teologii, która powinna opierać się na wierze, wyrażanej w konkretnych czynach, nadziei i miłości. Za Benedyktem XVI zachęcał do wyruszenia na ludzkie pustynie, które przybierają dziś wiele form: – Niech więc każdy z nas wyruszy w tę właśnie drogę, aby służyć miłości, aby służyć nadziei – mówił abp Zimowski.
W programie krakowskich uroczystości był również wykład ks. prof. Henryka Skorowskiego SDB, rektora UKSW, na temat „Wartości chrześcijańskie a wartości liberalne. Zgoda czy rozbieżność?”.
Abp Zygmunt Zimowski urodził się w 1949 r. w Kupieninie (diecezja tarnowska). W 1973 r. przyjął świecenia kapłańskie, w 1982 r. obronił doktorat z teologii dogmatycznej. Przez kolejne 19 lat pracował u boku kard. Josepha Ratzingera w watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Był postulatorem m.in. przy procesach beatyfikacyjnych Karoliny Kózkówny i ks. Romana Sitki – z diecezji tarnowskiej. Podejmował prace nad przygotowaniem „Katechizmu Kościoła Katolickiego”, zwłaszcza polskiego wydania. W 2002 r. Jan Paweł II mianował go biskupem radomskim.
Pracę teologiczną i duszpasterską łączył z działalnością charytatywną. W rodzinnym Kupieninie przyczynił się do powstania Domu Radosnej Starości im. Jana Pawła II w Turnie k. Białobrzegów – diecezjalnego Ośrodka Edukacyjno-Charytatywnego „Emaus” (gdzie radomska „Caritas” organizuje wypoczynek letni dla dzieci z rodzin wielodzietnych i ubogich materialnie), a w Jasieńcu Iłżeckim – Domu Matki i Dziecka – Ofiar Przemocy w Rodzinie im. Jana Pawła II. Był także fundatorem i założycielem Fundacji „Dać Sercom Nadzieję”, w ramach której powstało m.in. Centrum Psychoterapii Rodzin.
Z inicjatywy przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia powstało Papieskie Centrum Myśli Benedykta XVI w Radomiu, na którym prowadzone są studia z teologii, ze szczególnym zaakcentowaniem teologii Josepha Ratzingera.
W 2008 r. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył abp. Zimowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zaangażowanie na rzecz ratowania żydowskich zabytków cmentarnych.
W 2009 r. papież Benedykt XVI mianował abp. Zimowskiego przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, wynosząc go równocześnie do godności arcybiskupiej i zwalniając z posługi biskupiej w Radomiu.
Medalem Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Teologicznego zostali wyróżnieni m.in. bł. Jan Paweł II, kard. Franciszek Macharski, bp Stanisław Smoleński i bp Stefan Cichy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.